Okul öncesi çağındaki çocukların dijital oyun bağımlılığı ile rekabet stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between computer gaming addiction and competitive types of pre-school children
- Tez No: 762502
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi çağındaki çocukların dijital oyun bağımlılığı ile rekabet stilleri arasındaki ilişkinin incelenmek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kayseri ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 337 çocuk ve 27 öğretmen dahil edilmiştir. Araştırma çocuklar için; cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, anne ve baba yaşı, anne ve baba öğrenim düzeyi, anne ve babanın çalışma durumu ve sosyo ekonomik düzey gibi değişkenler ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada katılımcılara Horzum, Ayas ve Çakır-Balta tarafından 2008 yılında kullanılmaya başlanan Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile 2017 yılında Uyanık Balat, Akman ve Arslan Çiftçi tarafından Türkçe uyarlanması yapılan Okul Öncesi Rekabet Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada ölçek puanlarının normallik testi için ölçek puanlarının çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerinin istenilen referans aralığını karşılaması ile birlikte ikili grup analizlerinde bağımsız student t-testi, ikiden fazla grup analizlerinde Oneway ANOVA testi, ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between digital game addiction and competitive styles of preschool children. For this purpose, 337 children and 27 teachers attending public and private pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Kayseri in the 2021-2022 academic year were included. Research for children; gender, age, number of siblings, age of mother and father, education level of mother and father, employment status of mother and father. In the study, the Computer Game Addiction Scale, which was started to be used by Horzum, Ayas and Çakır-Balta in 2008, and the Preschool Competitiveness Scales, which were adapted into Turkish by Uyanık Balat, Akman and Arslan Çiftçi in 2017, were used. In the study, the skewness and kurtosis values of the scale scores were examined for the normality test of the scale scores. With the skewness and kurtosis values meeting the desired reference range, independent student t-test was used in paired group analysis, Oneway ANOVA test was used in analysis of more than two groups, and Pearson correlation tests were used to determine the relationship between scale scores.