İleri dönüşümle elde edilen malzemelerin mimaride kullanımı ve bilinirlik düzeyi
The use of materials obtained with upcycle in architecture and the level of awareness
  1. Tez No: 762504
  2. Yazar: AYLİN İZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Artan nüfus ve yoğun yapılaşmaya paralel olarak insanlığın, doğal çevrede yarattığı olumsuz etkiler her geçen gün artmaktadır. Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, verimsiz enerji kullanımı, kaynak temini için maliyetlerin artması gibi başlıca sorunlar her alanı olduğu gibi inşaat sektörünü de etkilemektedir. Atık olu-şumunda önemli bir paya sahip olan yapı sektöründe, sürdürülebilir bir gelecek adına atık malzemelerin dönüşümü ile elde edilmiş alternatif yapı malzemelerinin kullanımı önemli bir konu olarak gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, ileri dönüşümle elde edilmiş yapı malzemelerinin mimaride kullanılabilirliğini literatür-deki yapılar üzerinden irdelemek ve yapılan anket çalışmasıyla mimarların bu ko-nudaki bilinç düzeyleri ile kullanım eğilimlerini saptamak olarak özetlenebilir. Bu doğrultuda çeşitli ölçek ve işlevde farklı coğrafyalardan ileri dönüşümle elde edil-miş malzeme kullanan 24 yapı incelenmiştir. Ayrıca, mimarlara yönelik olarak dönüşüm konusundaki bilinç düzeylerini saptamak için anket çalışması gerçekleşti-rilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda ileri dönüşümle elde edilmiş malzemeler ve kullanım alanları üzerinden değerlendirmeler yapılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increasing population and dense construction, the nega-tive effects of humanity on the natural environment are increasing day by day. Ma-jor problems such as unconscious consumption of natural resources, inefficient use of energy, and increased costs for resource supply affect the construction industry as well as every other field. In the building sector, which has an important share in waste generation, the use of alternative building materials obtained by recycling waste materials for a sustainable future has come to the fore as an important issue. The aim of this study can be summarized as to examine the usability of building materials obtained by up-cycle in architecture through the structures in the literature and to determine the awareness levels and usage tendencies of architects on this subject through a survey study. In this direction, 24 structures using materials obta-ined by upcycling from different geographies in various scales and functions were examined. In addition, a survey was conducted to determine the level of awareness of architects about transformation. In line with the data obtained, an evaluation was made on the materials obtained by upcycling and their areas of use, and suggestions were presented.