Kamp ve karavan turizmi kapsamında Ankara ilinin değerlendirilmesi
Evaluating the province of Ankara within the scope of camping and caravan tourism
  1. Tez No: 762505
  2. Yazar: BUSE ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, Ankara'daki kamp ve karavan alanlarında konaklayıp hizmet alan kamp ve karavan turistlerinin kamp ve karavan alanlarının özelliklerine göre ziyaretçi memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda verilerin elde edilmesi için nicel bir araştırma yöntemi olan anket metodunun uygulanması tercih edilmiştir. Araştırma grubunu, Ankara'daki kamp ve karavan alanlarında konaklayan 403 kamp ve karavan turisti oluşturmuştur. Araştırmanın amacı çerçevesinde, kolayda örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri ile katılımcılarla yüz yüze görüşülerek anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 for Windows paket programından faydalanılmıştır. Bu bağlamda, katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin bulgular için frekans ve yüzde, ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması için Faktör analizi, ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için Varyans analizine (tek yönlü ANOVA - bağımsız örneklem t-testi) başvurulmuş ve anlamlılık düzeyi α=.05 olarak esas alınmıştır. Araştırma sonucunda kamp alanı özelliklerinin ziyaretçi memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu elde edilmiştir. Ayrıca, Ankara'daki kamp alanlarında verilen hizmetlerin geliştirilmesi ve ziyaretçi memnuniyetinin artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between visitor satisfaction and the intention to visit again according to the characteristics of campsite and camper tours of campsites and caravan tourists in Ankara. In this context, it is preferable to apply the questionnaire method, a quantitative research method, to obtain the data. The research group has created 403 campers and caravan tourists who stay in campsites and caravan areas in Ankara. In the context of the research, the survey was conducted in person with the participants, with the methods of sampling and sample snowballs in an easy way. The data analysis has benefited from the SPSS 22 for Windows package program. In this context, the factor analysis for the findings of the demographic characteristics of the participants is based on variance analysis (one-way ANOVA-independent sampler t-test) for comparison of average scores in unrelated measurements to ensure frequency and percentage, validity, and reliability of the scale, and on a level of relevance α=.05. As a result, campsite features positively impact visitor satisfaction and intention to visit again. In fact, according to the research results, suggestions have been made to improve services provided in campsites in Ankara and increase visitor satisfaction.