Topological groundland form and built form
Topolojik zemin yerin formu ve yapılı form
- Tez No: 762510
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı genişletilmiş zeminin modern tasarım sürecinde ortaya çıkan peyzaj düzenlemelerine cevap verebilmesi için kendini yeniden konumlandırması ve farklı disiplinlere ait çalışmalara duyduğu fikri ele almaktır. Bu hususu halihazırda incelemekte olan iki belirgin disiplin vardır: Mimarlık ve peyzaj mimarlığı. İkisi arasındaki“sınır çizgisi”ne odaklanarak ve bu çizginin potansiyelini keşfetmekle çalışma disiplinlerarası sınırları yıkarak, mimarinin tek bir yapıdan bir sisteme dönüştüğü güncel paradigma değişikliklerine cevap verebilen yeni bir zemin inşa etmeyi amaçlamaktadır. Çizgi ve peyzaj tez boyunca ana tartışma konusu olacaktır. İki boyutun bağları ve sınırlarının ikiliğinden edinilen bilgiler, dört boyutlu, tabii olarak kalın, kültürel ve operasyonel topolojik zeminlere uygulanacaktır. Bu topolojik zeminleri anlamak için iki tanım öne sürülecektir: yerin formu ve yapılı form. Bir dizi değerlendirme aracılığıyla yerin formu ve yapılı form arasındaki devamlı değişim ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discover the augmented ground of architecture to respond the emerging landscapes that require different disciplinary studies for re-situating themselves within a contemporary design process. Two significant disciplines that have already been working on this issue stands out: architecture and landscape architecture. By focusing on the“demarcation line”between them and discovering the potentials of that line, the study intends to break the disciplinary borders to construct a new ground for architecture that is responsive to current paradigm shifts where the change on architecture's ground from a single artefact to a system is evident. Lines and landscapes are leading the discussions throughout the thesis. Learning from dualities the two-dimensional bonds and borders are enlarged to four-dimensional systems by topological grounds that are operative, culturally, and naturally thick. Two definitions are put forward to discover these topological grounds: land form and built form. Through a series of assessments, the perpetual change between land form and built form is discovered and discussed.