Socio-cultural factors affecting house layout formation in Somalia: investigation of user evaluation of villa and apartment designs in Mogadishu
Somalı̇'de konut düzenı̇nı̇ etkı̇leyen sosyo-kültürel faktörler: Mogadı̇şu'dakı̇ vı̇lla ve apartman tasarımlarının kullanıcı değerlendı̇rmesı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 762517
  2. Yazar: ABDINASIR AHMED HAYIR ABDINASIR AHMED HAYIR
  3. Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mogadişu bir zamanlar Hint Okyanusu'nun Beyaz İncisi olarak adlandırılıyordu. Ancak 30 yılı aşkın bir süre devam eden iç savaş, şehrin modern İtalyan ve Arap mimarisinden etkilenen yapısını tahrip etmiştir. 2011 yılından bu yana Somali Federal Hükümeti (FGS) Mogadişu'nun kontrolünü yeniden ele geçirmeyi başarmış ve bunun üzerine kente Somalili yatırımcılar tarafından büyük yatırımlar yapılmıştır. Ayrıca binalar, yollar ve diğer ticari tesisler de inşa edilmiştir. Şehir büyüdükçe nüfus da artmış ve konut ihtiyacı, özellikle de apartman ihtiyacı artmıştır. Apartmanlardaki bu artış, Mogadişu'da konut yapımını etkileyen sosyo-kültürel faktörlerin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada, apartman ve villaların tasarımına ilişkin kullanıcı memnuniyetinin incelenmesine vesile olmuştur. Çalışma kapsamında 156 Mogadişu sakini üzerinde 36 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket internet üzerinden Google formları aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve katılımcılar kartopu yöntemi (zincirleme yönlendirme) kullanılarak rastgele bir süreçle toplanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların çoğunlukla apartmanlardan memnun olduklarını ancak gelecekte apartmanların Somali halkının yaşam tarzı üzerinde etkisi olabileceğine inandıklarını göstermiştir. Öte yandan, katılımcıların apartman birimi seçimindeki ana faktörler (tercih); birim büyüklüğü (4+1,3+1), oda sayısı, oda düzenlemeleri, oda büyüklükleri ve balkon olarak belirlenmiştir. Aile büyüklüğü, oda sayısı ve daire büyüklüğü ilişkilidir. Gelecekte katılımcıların çocuk oyun odası, depo, çamaşırhane ve diğer olanaklara sahip apartman birimlerini tercih edebilecekleri düşünülmektedir. Öte yandan, katılımcıların çoğu villada yaşamaktadır, ancak yine de apartmanda yaşama deneyimleri olmasa da apartmanda yaşamanın daha rahat ve tatmin edici olduğu konusunda hemfikirdirler. Katılımcılar ayrıca apartman dairelerinde yaşamayı villalara tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mogadishu was once named the White Pearl of Indian Ocean. A civil war which lasted for more than 30 years destroyed the cities modern Italian and Arab influenced architecture. Since 2011 Federal Government of Somalia (FGS) was able to retake control of Mogadishu. On afterwards the city was invested in heavily by Somali investors. Buildings, roads and other commercial facilities were constructed. As the city grew so as the population did and the need for housing especially apartment buildings increased. The increase of apartments led to this study. the investigation of socio-cultural factors that affect housing in Mogadishu, by investigating user satisfactions on the design of the apartments and villas. A questionaries' survey that consisted of 36 question was carried out on 156 residents of Mogadishu. the survey was carried out by Google forms on the internet. And the participants were recruited through random process using snowball method (chain referral). The results showed that the participants were mainly satisfied in the apartments. but they believe that in the future, apartment buildings could have impact on the Life style of the Somali people. On the other hand, participants main factors (preference) on choosing an apartment unit was; unit size (4+1,3+1) are preferred, number of rooms, room arrangements, room sizes, and balcony. family size, number of rooms, and apartment size are related. And in the future participants might choose apartment units that have children 's playing room, storage, laundry and other amenities. On the v other hand, most of the participants live in a villa, but still agreed that living in apartments is more comfortable and satisfactory. Even though they might not have experience of living in an apartment building. The participants also preferred living in apartments over villas.