Dağlık Karabağ sorunu: 1994-2020
Nagorno Karabakh problem: 1994-2020
- Tez No: 762518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun tarihsel süreci ve tarafların dış politika eğilimleri incelenmiştir. Dağlık Karabağ'ın jeopolitik önemiyle birlikte, çok aktörlü yapısı teorik çerçevede değerlendirilmiştir. Çalışmada Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasıyla çift kutuplu sisteminin sona ermesi ile Güney Kafkasya'da değişen güç dengesine yönelik değerlendirme yapılmış, Azerbaycan dış politikasının süreç içerisindeki politika değişiklikleri araştırılmıştır. Bu çalışmada Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Rusya Federasyonu'nun bölgede etkinliğini sürdürme çabası incelenmiş, Azerbaycan'ın bu etkiden kurtulma amacıyla bölgesel aktörler ve Batılı ülkelerle iş birliği analiz edilmiştir. Dağlık Karabağ sorununun 1994-2020 yılları arasında değerlendirildiği bu yüksek lisans tezinde, taraflar arasındaki ilişkiler dış politika analizi çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda Azerbaycan-Rusya ve Azerbaycan-Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri değerlendirilmiştir. Tezde, Dağlık Karabağ sorununun çözümünü zorlaştıran unsurlar incelenmiş, Rusya ile Batı rekabetinin bu çözümsüzlükteki etkisi araştırılmıştır. Dağlık Karabağ sorununda uluslararası örgütlerin sorunun çözümüne yönelik girişimleri incelenerek, uluslararası örgütlerin başarı ve başarısızlık sebepleri üzerinde durulmuştur. Son olarak 2020 yılında gerçekleşen Dağlık Karabağ savaşı detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the historical process of the unsolved Nagorno Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia and the foreign policy trends of the parties were examined. Along with the geopolitical importance of Nagorno-Karabakh, its multi-actor structure has been evaluated in the theoretical framework. In the study, after the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics, the end of the bipolar system and the changing balance of power in the South Caucasus were evaluated. In addition, the policy changes of Azerbaijan's foreign policy in the process were investigated. In this study, the effort of the Russian Federation to maintain its influence in the region after the dissolution of the Soviet Union was examined, and in order to get rid of this effect the cooperation of Azerbaijan with regional actors and Western countries was analyzed. In this master's thesis, in which the Nagorno Karabakh problem was evaluated between 1994-2020, the relations between the parties in the context of foreign policy analysis, the main trends of Azerbaijan's foreign policy were examined. In this context, the relations between Azerbaijan-Russia and Azerbaijan-United States of America were evaluated. Factors that complicate the solution of the Nagorno Karabakh conflict are examined, The effect of the rivalry between Russia and the West in this deadlock has been investigated. In the Nagorno Karabakh issue, the reasons for the ineffectiveness of international organizations by looking at the attempts of international organizations to solve the problem; are emphasized. Finally, the 2020 Nagorno Karabakh war has been examined in detail.