Sanayi sektöründe çalışan yönetici kadınların karşılaştığı sorunlar: İkitelli Organize Sanayi örneği
Problems faced by executive women working in the industrial sector: The case of İkitelli Organized Industry
- Tez No: 762525
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKUT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, sanayi sektöründeki kadın yöneticilerin yönetim sürecinde karşı karşıya geldikleri problemler araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak, yarı yapılandırılmış anket formuyla verilere ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ili İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmalarda görev yapan 30 yöneticiye ulaşılmış, katılımcılardan elde edilen veriler kodlanmış, başlıklar toplanmış ve ANOVA analizine ve t-testine (Independent Samples t-test) tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularında sanayi sektörde çalışan kadın yöneticilerin karşılaştığı tepkilere ilişkin görüşlerine bakıldığında, yönettiği kesimin ataerkil düşünce yapısına sahip olması; kadın yöneticiden yönlendirme almak istememesi gibi sorunlar doğurmakta ve bu durum beraberinde kadın yöneticiye duyulan saygı ve ciddiyet olgusu azalmaktadır. Kadın yöneticilerin bu durumla baş etme yöntemlerine ilişkin söylemlerine baktığımızda kullanılan yöntemlerin yetkinliğin artırılması, empati, iyi insan ilişkileri, sürekli kendini yenileme, alan bilgisi ve tecrübeli insanlardan yararlanma temalarında birleştiği görülmüştür. Çalışan kadın yöneticilerin karşılaştığı olumsuz durum ve düşünce yapılarından sıyrılmasıyla beraber, motivasyonlarındaki olumlu değişimin başta kendilerine, sosyal ilişkilerine ve çalıştıkları firmaya bunun beraberinde bulundukları sektöre pozitif yönde fayda sağladığı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems faced by female managers in the industrial sector in the management process are investigated. In the study, data were obtained using a semi-structured questionnaire using the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. Within the scope of the research, coded data obtained from the participants of the company who reached 30 to the manager working in Ikitelli Organized Industrial Zone in Istanbul, titles were collected and subjected to T-test (Independent samples t-test and Anova analysis. Research findings on the opinions of executives faced by women working in the industrial sector when looking at the reactions, directed the patriarchal mindset of the cut; female causes problems from the manager didn't want to get routing, and respect to women with this condition and seriousness of the phenomenon is reduced. Looking at the opinions of female managers on coping strategies against this situation, it was seen that the strategies used were collected on the themes of field knowledge, increasing competence, good human relations, empathy, using experienced people and continuous self-renewal. Along with getting rid of the negative situations and thought structures faced by female managers, it has been predicted that a positive change in their motivation has benefited them, their social relations and the company they work for in a positive way, as well as the sector they are associated with.