Astım tanısı konulmuş hastalarda molar insizal hipomineralizasyon ve çürük prevalansının değerlendirilmesi
Evalution of the prevalence of molar incisal hypomineralization and caries in patients diagnosed with asthma
  1. Tez No: 762536
  2. Yazar: ÖZLEM AŞKAROĞLU EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KIZILCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, astım hastalığının Molar İnsizal Hipomineralizasyon (MIH) oluşumundaki rolünün belirlenmesi ve çürük etiyolojisinde astımın etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışma grubuna 0-4 yaş arası dönemde astım tanısı konulmuş, 7 yaş ve üzeri 70 hasta dahil edildi. Kontrol grubuna herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, kontrol grubu ile benzer sayıda yaş ve cinsiyette eşleştirilmiş 70 çocuk seçildi. Toplam 140 hastanın dental muayenesi yapılarak, ilgili dişlerde MIH mevcudiyeti ve DMFT/dft değerleri kaydedildi. Çalışma ve kontrol grubunda değerlendirilen tüm hastaların sosyodemografik özellikleri, prenatal, perinatal ve postnatal dönem bulguları kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışma grubundaki çocuklarda MIH görülme sıklığı %22,9 iken, kontrol grubunda MIH görülme sıklığı %25,7 olarak saptandı (p>0,05). Kontrol grubunda yer alan çocuklarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığının MIH gelişimi açısından risk faktörü olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the role of asthma in the formation of Molar Incisal Hypomineralization (MIH) and to evaluate the effect of asthma on caries etiology. Material and Method: The study group included 70 patients aged 7 years and older who were diagnosed with asthma between the ages of 0-4. Seventy children, who did not have any systemic disease and were matched with the same number of age and sex as the control group, were selected for the control group. A total of 140 patients were examined, and the presence of MIH and DMFT/dft values in the relevant teeth were recorded. Sociodemographic characteristics, prenatal, perinatal and postnatal period findings of all patients evaluated in the study and control groups were recorded. Results: While the incidence of MIH was 22.9% in the study group, the incidence of MIH was found to be 25.7% in the control group (p>0.05). Premature birth and low birth weight were found to be risk factors for the development of MIH in children in the control group (p0.05).