Investigation of students' graphical and narrative type advance organizer use in an undergraduate course: A mixed method study
Öğrencilerin lisans düzeyinde bir derste grafik ve anlatım türü ön düzenleyicileri kullanımlarının incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 762537
  2. Yazar: DENİZ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevrimiçi öğrenme, Covid-19 salgını sırasında en yaygın eğitim yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Çevrimiçi eğitim sırasında çok fazla sorun ve zorluk yaşanmıştır. Pedagojik yaklaşımların olmaması, derslerin öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştırmada etkisiz kalmasına neden olmuştur. Dersleri tasarlarken öğretim elemanları öğrencilerin bilişsel yükünü göz önünde bulundurmalıdır. Daha fazla artan bilişsel yük, etkisiz öğrenme sonuçlarına yol açar. Eğitici çevrimiçi dersler tasarlarken bilişsel yükü azaltmanın birçok yolu vardır. Ön düzenleyiciler, öğrencilerin bilişsel yükünü azaltmak için kullanılan pedagojik araçlardan biridir. Uzun süredir, öğrencilerin ön bilgilerini ve yeni öğrenme materyallerini birbirine bağlayarak öğrencilerin bilişsel mimarilerini düzenlemelerine yardımcı olmak için ön düzenleyiciler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, anlatısal ve grafiksel ön düzenleyiciler olan farklı türde ön düzenleyicilerin kullanımları araştırılmıştır. Araştırmada bir devlet üniversitesinde“Araştırma Yöntemleri”dersine kayıt yaptıran 15 lisans öğrencisi ile sıralı açıklayıcı desen modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin farklı ön düzenleyiciler hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmak için karma yöntem araştırma tasarımı yapılmıştır. Sonuçları analiz etmek ederken öğrencilerin başarı puanlarını test etmek için eşleştirilmiş örneklem t - testi kullanılmıştır. T-testi sonuçları, başarı testi puanlarında iki AO arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Ayrıca takip prosedürü olarak 5 katılımcıya açık uçlu sorular sorulmuş ve röportajlar yapılmıştır. Nitel verilerin sonuçları öğrencilerin röportaj ve açık uçlu sorulara verdikleri cevapların sürekli karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmesiyle elde edilmiştir. Nicel analiz sonuçları, öğrencilerin her iki ön düzenleyici türünden de yararlandığını gösterdiğini ortaya koydu. Sonuçlar, grafiksel AO puanının ortalamasının (Ort. = 6.87, SS = 2.13), anlatı tipi AO puanının ortalamasından (Ort. = 6.80, SS = 2.04) önemli ölçüde farklı olmadığını gösterdi, t(14) = .096, p < .01. Takip prosedürü, öğrencilerin ön düzenleyici kullanımıyla ilgili görüşlerinin daha derinden anlaşılmasına yardımcı oldu. Öğrenciler, grafiksel ön düzenleyicilerin kurs sırasında kilit noktayı yakalamak, öğrenme içeriğini işlemek ve kavramları birbirine bağlamak için faydalı olduğunu belirtti.
Özet (Çeviri)
Online learning becomes one of the most common educational methods during Covid-19 pandemic. There occurred too many issues and challenges during online education. The absence of pedagogical approaches caused ineffective courses to facilitate learning of students. While designing lectures, instructors should consider the cognitive load of students. The more increased cognitive load leads to ineffective learning outcomes. There are many ways to reduce cognitive load when designing instructional online courses. Advance organizers are one of the pedagogical tools that are used to reduce cognitive load of students. For a long time, advance organizers are used to help students organize their cognitive architecture by linking students' prior knowledge and new learning material. In this study, the use of different types of advance organizers which are narrative and graphical advance organizers are investigated. Sequential explanatory design model is used with the 15 undergraduate students who registered the course entitled“Research Methods”in a public university participated to the study. Qualitative data are collected to get more detail of quantitative data results. In order to reveal students' opinion about different advance organizers, a mixed method research design was conducted. To analyze the results, paired sample t - test was used to test students' performance on the achievement test. T-test results showed that there is no significant difference between two AOs on achievement test scores. In addition, as a follow up, 5 participants were invited to answer open ended questions and interview. The constant comparison method was used to analyze qualitative data. The quantitative analyze results showed that students take advantage from both types of AO. The results indicated that the mean of graphical AO score (M = 6.87, SD = 2.13) was not significantly different than the mean of narrative type AO score (M = 6.80, SD = 2.04), t(14) = .096, p < .01. Qualitative analyze helped to get deeper understanding of students' opinions about usage of AO. Students pointed out that graphical AOs are useful to catch key point during course, process learning content and connect concepts.