Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin atom kavramına ilişkin algılarının metafor aracılığıyla belirlenmesi
Determination of the perceptions of 7th class middle school students on the concept of atom by using metaphor
  1. Tez No: 762567
  2. Yazar: MERT ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YADİGAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin“Atom”kavramına yönelik metaforik algılarının belirlenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan“olgubilim”deseni kullanılmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılının bahar döneminde 7. Sınıfta öğrenim gören 150 öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmaya uygun olmayan 27 veri kağıdı analize dahil edilmemiştir. Çalışmaya uygun olmayan veri kağıtları çıkarıldığında kalan 123 adet veri kağıdı çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, belirlenen kavrama yönelik 1 sorudan oluşan bir form kullanılmıştır. Çalışma kağıdında“Atom…. gibidir, çünkü…”cümlesinin tamamlanmasıyla toplanan veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. 123 öğrencinin 39 farklı metafor ürettikleri ortaya çıkmıştır. Bu 39 farklı metafor ortak özellikler bakımından incelendiğinde 6 farklı kategoride toplanmıştır. Bu kategoriler: tanecik, şekil, birleşim, boyut, işlevsellik, düzensizliktir. En sık tekrar eden metaforun“güneş sistemi”olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizde metafor geliştirirken öğrencilerin düşündükleri zihinsel imgelerin, atomun farklı özelliklerine yoğunlaştığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the metaphorical perceptions of secondary school 7th grade students towards the concept of“Atom”. In the study, the“phenomenology”pattern, which is one of the qualitative research methods, was used. 150 students studying in the 7th grade in the spring semester of the 2021-2022 academic year constitute the sample of the study. 27 of these samples were determined to be unsuitable for the study and were not included in the analysis. When the data sheets that were not suitable for the study were removed, the remaining 123 data sheets were included in the study. As a data collection tool, a form consisting of 1 question for the determined concept was used. The worksheet“Atom…. It is like because…”The data collected after completing the sentence were analyzed using the content analysis technique. It was revealed that 123 students produced 39 different metaphors. When these 39 different metaphors were examined in terms of common features, they were collected in 6 different categories. These categories are particle, shape, composition, size, functionality, and disorder. It has been observed that the most frequently repeated metaphor is“solar system”. In the analysis, it was revealed that the mental images that the students thought about while developing metaphors referred to different properties of the atom.