Uluslararası girişimcilikte yurt dışı iş birlikleri: Türkiye'deki ihracatçılar üzerine nitel bir inceleme
International entrepreneurship and cooperations abroad: A qualitative analysis on exporters in Turkey
- Tez No: 762580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Girişimcilik faaliyetleri, boyutları sürekli değişen günümüz küresel rekabet ortamında ülkelerin ve bireylerin ekonomik refahı üzerinde büyük etkilere sahip olan faktörlerden biri haline gelmiştir. Özellikle gelişen iletişim teknolojileri ve küreselleşmenin etkisiyle dünyanın farklı yerlerinde farklı sektörlerde birçok girişimcilik faaliyeti ortaya çıkmaya başlamıştır. Uluslararası girişimcilik araştırması, birçok endüstriyi ve dünya bölgesini kapsayacak şekilde hızla büyümüştür. Birbiriyle bağlantılı küreselleşmiş pazar, azalan siyasi engeller, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ilerlemesi, girişimci ve firmalar için sınır ötesi bağlamda çok sayıda ürün pazarı fırsatı yaratmıştır. Uluslararası girişimcilik; pazarlama, uluslararası işletme, girişimcilik ve yönetim disiplinlerini birbirinden ayıran olgulara odaklanır ve çeşitli paydaşlardan oluşan bir topluluğu bir araya getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ihracat yapan girişimcilerin yurt dışında kurdukları iş birliklerinin analiz edilip Türkiye bağlamında uluslararası girişimcilik davranışının incelenmesidir. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır, ilk aşamada KOBİ Girişim Dergisinde yapılan söyleşiler analiz edilmiş; ikinci aşamada ise 12 ihracatçı ile mülakat yapılmıştır. Literatür incelendiğinde uluslararası girişimcilik kavramını ele alan çalışmalara rastlanılmaktadır fakat yurt dışında yapılan iş birlikleri konusunda çalışmalar oldukça sınırlıdır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre uluslararası girişimcilikte, Türkiye'de ihracat yapan yurt dışı iş birliklerinin temel iki başlığının bayilik ve fuarlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship activities have become one of the factors that have great effects on the economic welfare of countries and individuals in today's global competitive environment whose dimensions are constantly changing. Especially with the effect of developing communication technologies and globalization, many entrepreneurial activities have started to emerge in different sectors in different parts of the world. International entrepreneurship research has grown rapidly to encompass many industries and world regions. The interconnected globalized market, the decreasing political barriers, and the advancement of information and communication technologies have created numerous product market opportunities for entrepreneurs and firms in a cross-border context. International entrepreneurship focuses on the phenomena that intersects the disciplines of marketing, international business, entrepreneurship and management, and brings together a community of diverse stakeholders. The aim of this study is to analyze the international entrepreneurial behavior in the context of Turkey by analyzing the cooperations established abroad by entrepreneurs exporting from Turkey. The research consists of two stages. In the first stage, the interviews published in SME Entrepreneur Magazine were analyzed. In the second stage, interviews were conducted with 12 exporters in Turkey. When the literature is examined, there are many studies dealing with the concept of international entrepreneurship but research on collaborations made abroad are quite limited. According to the findings obtained within the scope of this research, it is seen that the two main titles of foreign cooperations exporting in Turkey in international entrepreneurship are dealerships and industrial exhibitions.