Identification of the targets of the human transcription factor PATZ1
İnsan transkripsiyon faktörü PATZ1 proteinin hedeflerinin belirlenmesi
- Tez No: 762631
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
POZ-çinko parmak proteini 1(PATZ1) ifadesi tüm hücrelerde görülen, N-ucunda BTB bölgesi ve C-ucunda çinko parmak bölgesi bulunduran bir transkripsiyon faktörüdür. Son yapılan çalışmalara bakacak olursak PATZ1 hem transkripsiyonel aktivatör hem de baskılayıcı olarak hücre içeriğine göre çalışır. Ewing's Sarkoma ve prostat kanseri gibi bir çok kanser türü ile ilişkilendirilmesine rağmen PATZ1'ın hangi genleri kontrol ettiği henüz genomik çalışmaların eksikliği sebebi ile bilinmemektedir. CRISPR/Cas9 genom düzenleme, RNA dizileme ve kromatin immün çökeltme ve dizileme analizi gibi yöntemler kullanarak, HCT116 insan kolon kanseri hücre hattında, PATZ1'ın bağlanarak kontrol ettiği genlerden bazılarını belirledik. PATZ1'in hedef genlerinin promoter bölgelerine bağlanarak bazılarının ifade seviyelerini arttırdığını bazılarının ifadesini ise baskılayarak kontrol ettiğini gösterdik. Literatüre ilk defa PATZ1'ın HCT116 insan kolon kanseri hücre hattında kontrol ettiği genleri kazandırdık.
Özet (Çeviri)
POZ-AT hook-zinc finger protein 1 (PATZ1) is a ubiquitously expressed N-terminal BTB domain containing transcription factor which has a C2H2 type zinc finger DNA binding domain at its C-terminal. According to the recent findings PATZ1 acts both as a suppressor and an activator in a context dependent manner. Even though regulatory role of Patz1 is associated with various cancers, such as Ewing's Sarcoma and prostate cancer, the target genes of PATZ1 are not known. as a transcription factor remains controversial due to lack of genomic studies. We identified some of the genes that are bound and regulated by the PATZ1 transcription factor in the HCT116 colon cancer cell line by using techniques such as CRISPR/Cas9 genome editing tool, RNA-seq and CHIP-seq data analysis. We showed that PATZ1 binds to the promoters of its target genes and regulates their expression by both activating and suppressing these targets. For the first time in literature, we identified transcriptional targets of PATZ1 in HCT116 human colon cancer cell line.