Sosyal medyada tanıtımın turizm destinasyonlarına yönelik tüketici davranışı üzerindeki etkisi: Bir alan çalışması
The impact of social media promotion on consumer's behavior towards tourism destinations: A field study
  1. Tez No: 762663
  2. Yazar: YAZEED SULTAN SAEED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal medya, bilgi paylaşımı ve tüketimi için bir çıkış platformu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, sosyal medyada tanıtımın turizm destinasyonlarına yönelik davranışları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca araştırmada sosyal medya aracılığıyla turizm reklamcılığı, elektronik ağızdan ağıza iletişim ve turizm destinasyonlarına ait tanıtım içeriği paylaşılmasının, gezginlerin bu destinasyonları ziyaret öncesi ve sonrası davranışları üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında toplam 488 katılımcının oluşturduğu bir çalışma grubuna anket uygulanarak veri toplanmıştır. Çalışma grubu, sosyal medya sitelerini kullanmaları ve turizm destinasyonları ile etkileşimleri ile ilgili olarak örneklemde çalışılması gereken özelliklerin kullanılabilirliğini sağlamak üzere araştırmacı tarafından kontrollü (amaçlı) bir şekilde seçilmiştir. Araştırmanın sonucunda, sosyal medya aracılığıyla turizm destinasyonu tanıtımının, tüketicilerin bu destinasyonları ziyaret etmeden öncesi ve sonrası davranışları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, turizm sektörüyle ilgilenen ve turizm destinasyonlarının pazarlanması ve tanıtılması alanında faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların bu alandaki çalışmalarını sosyal medya fenomenlerine dayandırması ve onlardan turizm destinasyonlarının tanıtımında aktif olarak yararlanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Social media has emerged as an exit platform for information sharing and consumption. This study focused on the effect of tourism advertising, electronic word-of-mouth, and sharing of promotional content on destinations via social media on the behavior of consumers towards tourism destinations before and after visiting these destinations. Data were collected by conducting a survey on the sample size of 488 Yemeni, Turkish and foreign respondents. The sample members were chosen in a controlling (intentional) methodology in order to ensure the availability of the characteristics required to be studied considering the sample, by referring to their use of social media websites and their interaction with tourism destinations. We notice from this study that there is a positive impact of tourism promotion via social media on consumers' behavior towards tourist destinations before and after visiting these destinations. The study recommends that all institutions and bodies interested in the tourism sector and are active in the field of marketing and promoting tourist destinations rely on social media influencers and actively employ them in promoting tourism destinations.