Investigation of effect of mass distribution on wing flutter by fluid-structure interaction analysis
Kütle dağılımının kanat çırpıntısı üzerindeki etkisinin akışkan-yapı etkileşimi analizi ile incelenmesi
  1. Tez No: 762664
  2. Yazar: FURKAN CELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, DR. ERDAL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada kütle dağılımının kanat çırpıntısı üzerindeki etkisi yakın eşleştirilmiş akışkan-katı etkileşimli analizler yapılarak incelenmiştir. Hesaplamalı yapısal ve akışkanlar dinamiği analizlerini yapmak ve eşleştirmek için ticari bir yazılım kullanılmıştır. Uygulanan analiz yönteminin doğrulaması için AGARD 445.6 kanadının çırpıntı deneyinin simülasyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen analiz sonuçları deneyler ile karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarının deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Test kanadı içerisindeki farklı pozisyonlara bir nokta kütle eklenerek test kanadının aeroelastik davranışındaki değişimler gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, oluşturulan bir yüksek irtifa uzun menzilli insansız hava aracı kanadı ile kanat çırpıntı hız endeksinin, bir nokta kütle kullanılarak kord yönünde elde edilen farklı kanat kütle merkezlerine göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a closely coupled fluid-structure interaction analysis is carried out in order to investigate the effect of mass distribution on wing flutter. A commercial software is used to carry out and couple the structural and computational fluid dynamics analyses. The validation of the analysis procedure is realized by simulating the AGARD 445.6 wing flutter experiment and comparing the simulation results with the experimental ones. The simulation results agreed well with the experimental results. The change in the aeroelastic behavior of the test wing is observed by adding a point mass to different positions within the test wing. In addition, a high altitude long endurance unmanned air vehicle wing is created in order to investigate the variation of the flutter speed as the center of gravity changes in chord-wise direction through the use of a point pass.