Kur'an-ı Kerim'e göre maraz kavramı ve bedenî hastalıklar
According to the Qur'an, the concept of malady and physicaldisease
  1. Tez No: 762695
  2. Yazar: AZİZE IŞIKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Allah Teâlâ'nın kudretinin en belirgin tezahürlerinden biri insandır. Kur'an'da sunulan bilgiler; insanın kulluğunu bilip aciz olduğunu kabul ederek sorumluluklarını ifa etmesi, tabiatı ve kendi özünü maddi ve manevi anlamda koruyarak Rabbinin nimetlerine şükretmesi içindir. Araştırmamız Kur'an-ı Kerim'de maraz kavramı ve bedeni hastalıkları içermektedir. İnsanın yaratılışına özgü maddi ve manevi muvazenenin zayıflayarak ölçünün dışına çıkılması manasında olan“maraz”farklı anlamlarda ve türevleriyle beraber Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir. Kur'an-ı Kerim'de ve lügatlerde maraz maddi/bedeni, manevi/kalbi ve mecaz olarak ayrılmaktadır. İnsanın inanç boyutunun bozulması manevi/kalbi maraz olarak nitelenirken maddi boyutunu beden sağlığı oluşturmaktadır. Beden sağlığının bozulması maddi marazı ifade eder. Rabbine karşı sorumlu olan insan, O'nun emaneti olan bedenine karşı da sorumludur. Bu nedenle bedenine iyi bakmalı, onun yeme, içme, dinlenme gibi ihtiyaçlarını zamanında görmeli ve sağlığına dikkat etmelidir. Hayatının devamı, kendisinden istenen amelleri yerine getirebilmesi ve zamanı geldiğinde de emanetini sağlıkla teslim edebilmesi, kişinin bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürmesiyle mümkündür. Anahtar Kelimeler; Tefsir, Kur'an, Maraz, Beden, Şifa, Kulluk, Sabır.
Özet (Çeviri)
One of the most obvious manifestations of God's power is man. The information presented in the Qur'an; It is for man to perform his responsibilities by knowing his servitude and accepting that he is incapable, and to be thankful for the blessings of his Lord by protecting nature and its essence in a material and spiritual sense. Our research includes the concept of malady and body diseases in the Qur'an. Malady", which means weakening the material and spiritual consent specific to human creation and going beyond the measure, is mentioned in the Qur'an with different meanings and derivatives. In the Qur'an and in the blessings, the malady is divided into material/body, spiritual/heart and metaphor. The deterioration of the human belief dimension is characterized as spiritual/heart disease, while its material dimension constitutes physical health. Deterioration of physical health refers to material maridia. The man who is responsible to his Lord is also responsible for His trusting body. Therefore, she should take good care of her body, see her needs such as eating, drinking, resting in a timely manner and take care of her health. The continuation of his life, the ability to perform the deeds requested from him and to surrender his trust with health when the time comes, is possible by the fact that the person lives a healthy life physically and spiritually. Keywords; Commentary Quran, Malady, Body, Healing, Servitude, Patience.