Raylı sistem araçlarının yerli ve milli markalaşması ve Türkiye ekonomisine katkısına ilişkin bir araştırma
A research on local and national branding of rail system vehicles and their contribution to the Turkish economy
- Tez No: 762738
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde raylı sistem araç sektörü çevreci ve ucuz toplu ulaşımı sağlayan sektördür. Dünyada Uzakdoğu ve Avrupa gibi birçok gelişmiş ülke raylı sistem sektörü ile yük ve yolcu taşımacılığına büyük yatırımlar yapmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda ülkenin refahını sağlamak için raylı sistemler sektörüne yeni yatırımlar yapılmaktadır ve 2053 yılına kadar planlanan projeler arasında en çok yatırım yapılacak projeler olarak görülmektedir. Mali harcamalarının yüksek olması planlandığı projelerde ilk sırada yer almaktadır. Bu çalışma, raylı sistemlerde yerli ve milli markaların katma değerleri ve Türkiye ekonomisine etkileri ile ilgilidir. Çalışmanın ilk bölümünde raylı sistem araçlarının çeşitlerinin tanımları, özellikleri ve Türkiye'de nerede kullanıldıkları incelenmiştir, yerli ve milli marka oluşumunun amacını ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümünde dünyada ve Türkiye'de bulunan raylı sistem araç üreticileri ve güncel yatırımları ile ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde dünyadaki ve Türkiye'deki raylı sistemler sektörü analizi yapılarak karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise Türkiye ekonomisi için yürütülen çalışmaların eksik veya yetersiz olması nedeniyle oluşan olumsuz
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rail system vehicle sector is the sector that provides environmentally friendly and cheap public transportation. Many developed countries in the world, such as the Far East and Europe, make great investments in the rail system sector in freight and passenger transportation. In Turkey, new investments have been made in the rail systems sector in order to ensure the welfare of the country in recent years, and it is seen as the projects to be invested the most among the projects planned until 2053. It is in the first place in projects where financial expenditures are planned to be high. This study is about the contribution of local and national brands in rail systems and their effects on the Turkish economy. In the first part of the study, the definitions of the types of rail system vehicles, their features and where they are used in Turkey are examined, the purpose and scope of the formation of domestic and national brands are explained. In the second part, information about the rail system vehicle manufacturers in the world and in Turkey and their current investments are given. In the third part, the rail systems sector in the world and in Turkey are compared by making analysis. In the last section, it is explained how to change the negative conditions caused by the incomplete or insufficient work carried out for the Turkish economy and how to apply the methods.