Türk ve Mısır hayvan masallarının karşılaştırılması
Comparison of Türk and Egyptian animal tales
- Tez No: 762748
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Masallar evrensel bir nitelik taşımakla birlikte milletlere has özellikleri de bünyelerinde barındıran halk anlatmalarıdır. Farklı milletlerin masallarını karşılaştırmalı yöntemle incelemeye dayalı çalışmalar bu açıdan ayrı bir önem arz etmektedir. Türk ve Mısır hayvan masallarını karşılaştırmalı olarak inceleme düşüncesiyle hazırlanan bu çalışma, Türkler ile Mısırlılar arasında köklü bir geçmişe dayanan etkileşimi de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Türk ve Mısır hayvan masalları arasındaki benzer ve farklı yönlerin masal metinlerinden hareketle tespit ve tahlil edildiği çalışmada, Türk ve Mısır halk kültüründe masal kavramının genel bir çerçevesi çizilmiştir. Masalların epizot ve motifleri üzerinde durulmasının ardından masal kahramanları, masallarda karşılaşılan mekânlar, eşya ve aletler, yiyecek ve içeceklerle masal formelleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Türk ve Mısır hayvan masallarının işlevsel halk bilimi kuramı açısından da ele alındığı çalışmada, incelemeye dâhil edilen Türk ve Mısır hayvan masallarının metinlerine yer verilmiştir. Türkçeye tercüme edilen Mısır hayvan masallarının orijinal metinleri de çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are folk narratives that have a universal quality, but also contain features specific to nations. Studies based on examining the tales of different nations with a comparative method are of particular importance in this respect. This study, which was prepared with the idea of examining Turkish and Egyptian animal tales comparatively, also aims to reveal the deep-rooted interaction between Turks and Egyptians. In the study, in which the similar and different aspects of Turkish and Egyptian animal tales are determined and analyzed based on the tale texts, a general framework of the concept of the tale in Turkish and Egyptian folk culture has been drawn. After focusing on the episodes and motifs of the tales, evaluations were made about the tale heroes, the places encountered in the tales, objects and tools, food and drinks, and tale formals. In the study, in which Turkish and Egyptian animal tales are also discussed in terms of functional folklore theory, the texts of Turkish and Egyptian animal tales included in the study are included. The original texts of the Egyptian animal tales translated into Turkish were also included in the study.