Gazete sayfa tasarımında görsel iletişim
Visual communication in newspaper page design
  1. Tez No: 762747
  2. Yazar: ŞEYDANUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanların görme yetisi, onları, gördüklerini belirli yüzeylerde kalıcı duruma getirmeye yöneltmiştir. Burada hem bir görselleştirme hem de kendinden sonra gelecek insanlara bir mesaj iletme çabası vardır. Bu durumda görsel iletişimi tanımlamaya yöneltmektedir. Genel bir ifadeyle bir mesajın, görsel unsurlardan faydalanılarak görselleştirilmesi ve iletilmesi olarak tanımlayabiliriz. Görsel unsurları temel olarak tipografi, renk, fotoğraf, illüstrasyon ve boşluk olarak ifade edebiliriz ancak bunlar çoğaltılabilir. Kullanılan bu görsel unsurlar, hedef kitlenin algılayabileceği şekilde seçilmeli ve görsel algıya dikkat edilmelidir. Görsel algının, birey ya da bireylerin geçmiş deneyimlerine dayanan psikolojik bir süreç olması, görsel mesajın nasıl algılanacağına dair önemli bir ipucudur. Görsel algı açısından çevresel etmenler ve bireyi etkileyen iç ve dış etkenlere de dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan görsel tasarımlar, görsel algı temel alınarak yapılmalıdır. Tasarım, bir mesajı tasarlama eylemi olmakta ve yaratıcılık gerektirmektedir. Bu yaratıcılık aynı zamanda tipografinin, renklerin, görsel unsurların nasıl kullanılacağını bilmeyi gerektirir. Bu tasarım unsurlarının kullanıldığı alanlardan biri de sayfa tasarımıdır. Gazete sayfa tasarımı da, haberi görselleştirerek, okuru habere çekmeyi amaçlamaktadır. Haberin görselleştirilerek sayfaya yerleştirmek için bazı tasarım unsurlarından faydalanmak gerekmektedir. Grid, tipografi, renk, fotoğraf, boşluk gibi unsurlar gazete sayfa tasarımında kullanılan temel unsurlardandır. Gazetelerin birinci sayfalarının incelendiği bu çalışmada amaçlı örneklem ile seçilen Hürriyet, Milliyet, Sabah, Sözcü ve Türkiye gazetelerinin toplamda 152 adet birinci sayfası içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sayfa kullanım açısından gazeteler, haber, fotoğraf, boşluk gibi alan kullanımı ve yine haber fotoğraf sayıları açısından farklılık göstermektedir. Kullanılan renk, logo özellikler ve haber ayırma araçları bakımından benzerlikler söz konusudur. Gazeteler arasındaki en dikkat çeken fark manşet haber konuları ve logo çevresi tasarımında tercih edilen haber konularıdır.
Özet (Çeviri)
In general terms, visualizing and transmitting a message by using visual elements can be defined as visual communication. Visual elements can basically be expressed as icons, symbols, signs, but they can be reproduced. These visual elements used in conveying a visual message should be chosen in a way that the target audience can perceive, and attention should be paid to visual perception. The fact that visual perception is a psychological process based on the past experiences of the individual or individuals is an important clue as to how the visual message will be perceived. In terms of visual perception, it is necessary to pay attention to environmental factors and internal and external factors that affect the individual. Visual designs should be based on visual perception. Design is the act of designing a message and requires creativity. This creativity also requires knowing how to use typography, colors and visual elements. One of the areas where these design elements are used is page design. Newspaper page design also aims to draw the reader to the news by visualizing the news. In order to visualize the news and place it on the page, it is necessary to make use of some design elements. Elements such as grid, typography, color, photography, space are the basic elements used in newspaper page design. In this study, in which the first pages of the newspapers were examined, a total of 152 first pages of Hürriyet, Milliyet, Sabah, Sözcü and Türkiye newspapers, which were selected with purposeful sampling, were analyzed by content analysis method. In terms of page usage, newspapers differ in terms of space usage such as news, photographs, spaces, and the number of news photographs. There are similarities in terms of color, logo features and news separation tools used. The most striking difference between the newspapers is the headline news topics and the news topics preferred in the logo design.