Muğla ili halı ve düz dokuma yaygıları (Kilim, cicim, zili, sumak)
Carpets, rugs, and plain weavings of mats (Rugs, cicims, zilis, sumaks) of Muğla province.
  1. Tez No: 762749
  2. Yazar: NURSEL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE MELEK HİDAYETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 870
Özet
Çalışmamızın konusu, Muğla İli Halı Kilim ve Düz Dokuma Yaygıları ( Kilim, Cicim, Zili, Sumak)dır. Bu çalışmadaki amacımız, Muğla ili halı kilim ve Düz Dokumacılığının bugüne kadarki gelişimi, değişimini ortaya koyarak kayıt altına almaktır desenleri çizilmiştir. Bu çalışmada seçtiğimiz dokuma örneklerinin desenleri çizilmiştir (Muğla İli Halı Kilim ve Düz Dokuma Yaygıları (Kilim, Cicim, Zili, Sumak) konulu araştırma kapsamında Muğla ilinin 13 ilçesine bağlı 120 yerleşim birimine gidilerek araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada halı, kilim, cicim, zili türü dokumalar tespit edilmiştir. Araştırmada sumak dokuması örneği tespit edilememiştir. Tespit edilen dokumalar içinden seçilen 107 halı, 84 kilim,51 cicim ve 16 zili dokuma kataloğumuzda yer almıştır. Çalışmamıza konulmak üzere seçilen dokumaların her birine ayrı ayrı gözlem formu hazırlanmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde, konunun tanımı ve önemi ve amaçları ve bugüne kadar yapılmış konuyla ilgili yazılmış yayınların kısa özeti yer almıştır. İkinci bölümde Anadolu Türk Halı ve Düz Dokumaların tarihi gelişimi, üçüncü bölümde Muğla ili halı ve Düz dokumalarının gelişimi, dördüncü bölümde çalışmamızda yer alan dokumaların kataloğu ve gözlem formları yer almıştır. Beşinci bölümde Muğla İli Halı ve Düz dokumalarının genel özelliklerine yer verilmiştir. Bu bölümde dokumalarda kullanılan ham madde, uygulama tekniği, kullanılan boyar maddeler ve elde edilen renkler, dokuma kalitesi dokuma araçları, Muğla Halıları ve Düz dokuma yaygılarının (kilim, cicim, zili) kompozisyon özellikleri ve motifleri yer almaktadır. Altıncı bölümde değerlendirme ve sonuç kısmı yer almaktadır. Bu bölümde çalışmamızda Muğla ili dokumalarının teknik ve kompozisyon özellikleri, dikkate alınarak diğer yöreler ve Muğla ilinde dokunmuş eski ve yeni dokuma örnekleri dikkate alınarak benzerlikler ve farklılıklar ortaya konarak bir değerlendirme yapılmıştır. Muğla ilinde dokumacılığın yaşatılabilmesi için nelerin yapılması gerektiği çözüm önerileri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is Carpets, Rugs, and Plain Weavings of Mats (Rugs, Cicims, Zilis, Sumaks) of Muğla Province. The aim of this study is to record the historical development and changes in the carpet making, rug and plain weaving in Muğla province to this very day. In order to achieve this aim, certain qualities of the carpets were drawn. Within the scope of the research on Carpet, Rug and Plain Weaving Mats (Rug, Cicim, Zili, Sumak) in Muğla Province, a research was conducted by visiting 120 settlements in 13 districts of Muğla. In this research, carpet, rug, cicim, zili type weavings were determined. 107 carpets, 84 rugs, 51 cicim and 16 zili selected from the detected weavings were included in our weaving catalog. A separate observation form was prepared for each of the selected weavings to be included in our study. In the introduction part of our study, the definition, importance, and aims of the subject and a brief summary of the publications written on the subject until today are included. In the second part, the historical development of Anatolian Turkish Carpets and Plain Weavings, in the third part, the development of Muğla province carpets and plain weavings, in the fourth part, the catalog and observation forms of the weavings were presented. In the fifth part, the general characteristics of the carpet and plain weavings of Muğla province are given. In this part, the raw materials used in weaving, the application techniques, the dyestuffs used and the colors obtained, the weaving quality, weaving tools, the composition features of Muğla Carpets, Rugs, Zilis and Cicims, their motifs, weaving types, the composition features and motifs of the plain weaving mats (kilim, cicim, zili) in Muğla were presented. The sixth part includes the evaluation and conclusion part. In this part, an evaluation has been made by revealing the similarities and differences by considering the technical and compositional features of the weavings of Muğla province, taking into account the old and new weaving samples woven in other regions and in the province of Muğla. As solution suggestions, what should be done in order to keep weaving alive in Muğla province is presented.