Technology management for the construction of smart cities
Akıllı şehirler inşa etmek için teknoloji yönetimi
  1. Tez No: 762767
  2. Yazar: HUDA MOHAMMED ALI HASHIM AL-HABOOBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akıllı evler ve şehirler kavramı, gelişmiş dünyada son zamanlarda ortaya çıkan ve gelişmiş dünyaya ayak uydurabilecek niteliklere sahip olmalarına rağmen Irak ülkemizin evlerinde ve şehirlerinde uygulanmayan kavramlardan biridir. Bu nedenle, mevcut tezin temel amacı, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki çeşitli uygulamaları ile akıllı evler ve şehirler kavramının kapsamlı bir incelemesini ve bunların Irak ev ve şehirlerinde uygulanmasına yönelik yararlarını akıllı hale dönüştürmek için kapsamlı bir şekilde sunmaktır. İstihbarata odaklanarak. Sadece bina teknolojisindeki büyük ilerlemelere uyum sağlamakla kalmayıp aynı zamanda bina sakinlerine daha iyi fiziksel ve çevresel kullanılabilirlik sağlayan ve bina inşaatında geleneksel hizmetlerin daha dayanıklı olduğu yerler yapan akıllı binaların (IB) tasarımı ve inşasında son zamanlarda önemli ilerleme işaretleri ortaya çıkmıştır. verimli ve sürdürülebilir. Bu nedenle, çevre sorunlarına ilişkin artan bilgi birikimi ve iklim değişikliğine ilişkin artan endişeyle birlikte, sürdürülebilir ve yeşil bina küresel olarak ve çevreyi iyileştirmedeki rolü giderek öneriliyor. Bu veri toplama yöntemi, akıllı şehirlerde yeniliğin önemine ve Irak'ta uygulanmasının önündeki engellere ilişkin net göstergeler vererek, gerçek hayatta yeniliğin kullanımını gösteren farklı vakaların incelenmesine olanak tanır. Bu tez, akıllı evlerde ve şehirlerde modern inşaatların yapımında modern yöntem ve malzemelerin kullanımının incelenmesindeki farklı durumları ele almaktadır. HVAC sistemleri, akıllı aydınlatma sistemleri, pencerelerdeki teknolojiler, bağlantı yükleri ve güvenlik sistemleri gibi evlerdeki çoğu teknolojiyi içerir. Öte yandan hazır sistemdeki akıllı şehirlerdeki teknolojik teknolojiler, nano kaplama ile teknoloji yönetimi, gökdelenler ve yollardaki teknoloji ile ilgili bazı vaka çalışmalarını içermektedir. Ayrıca, mühendislik yönetiminin bir inşaat projesinin başarısı için kesinlikle gerekli olduğunu ve bir inşaat projesinin her aşamasına etkisi olduğunu vurguladı. Bu nedenle mühendislik yönetimi seçiminin deneyim, bilgi, güç, yetki ve proje türünün iyi anlaşılması açısından dikkatle yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada, çeşitli disiplinlerden 60 mühendis örneği üzerinde çalışmanın sonuçlarını analiz etmek için bir anket kullanılarak betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anketin sonuçları, teknoloji ihtiyacını çevre dostu, sürdürülebilir ve etkili onarım yöntemlerinin anahtarı olarak kabul eden gelişmiş ülkelerde inşaat alanındaki teknolojik yöntemlere başvurmanın ve ülkemizde uygulanmasının büyük önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of smart homes and cities is one of the concepts that appeared recently in the developed world and which lacks application in the homes and cities of our Iraqi country, despite its possession of the qualifications that enable it to keep pace with the developed world. Therefore, the main objective of the current thesis is to provide a comprehensive review of the concept of smart homes and cities with their various applications in developed countries in the world, and its benefits for application in Iraqi homes and cities to transform them into smart cities by focusing on intelligence. Significant signs of progress have recently appeared in the design and construction of intelligent buildings (IB) that not only accommodates major developments in building technology but also provides better physical and environmental availability for residents and make the places where traditional services in building construction are more flexible, efficient, and sustainable. Therefore, with the increase in knowledge of environmental issues and the increasing concern about climate change, sustainable and green construction is gradually being proposed globally and its role in improving the environment. This method of data collection allows the study of different cases that depict the use of innovation in real life while giving clear indications of the importance of innovation in smart cities and the obstacles facing their implementation in Iraq. This thesis deals with various cases in studying the use of modern methods and materials in establishing modern construction in smart homes and cities. They include most technologies in homes like heating, ventilation and environmental design (HVAC) Systems, Smart lighting systems, Techniques in windows, Plug loads, and Security systems. On the other hand, it includes some study cases about technology techniques in smart cities in the prefabricated system, Technology management by Nano coating, skyscrapers, and technology in roads. In addition, it confirmed that engineering management is extremely essential to the success of a construction project and has an impact on every stage of a construction project. Therefore, it is concluded that the selection of engineering management should be made carefully with regard to experience, knowledge, strength, authority, and a good understanding of the type of project. The descriptive research methodology is used in this study by using a questionnaire to analyze the study's results on 60 samples of engineers of different disciplines. The results of the questionnaire used in the study indicate the utmost importance to refer to technological methods in the field of construction in developed countries that recognize the need for technology as a key to environmentally friendly, sustainable, and effective reform methods and their implementation in our country.