Düşey iç bölme elemanlarında seçim kriteri olarak mekanik dayanım, ses denetimi, yangın dayanımı ve sökülüp takılabilirlik özelliklerinin irdelenmesi
- Tez No: 76279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Değişen koşullar, ihtiyaçlar, eylemler ve donatılar nedeniyle, iç mekanın yeniden düzenlenebilmesi günümüzde bir gereklilik olarak görülmektedir. Uygun mekansal performansı sağlamak için hafif bölme elemanlarının sahip olması gereken özelliklerinin tanımlanması ve irdelenmesi önemli bir problem alanıdır. Ofis binalarında kullanılabilecek hafif iç bölme elemanlarının mekanik dayanım, ses denetimi, yangın dayanımı ve sökülüp-takılabilirlik özellikleri açısından irdelenmesi bu çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rearrangement of interiors is considered necessary due to changing conditions, requirements, functions and installation. To achieve a sufficient spatial performances, the definition and investigation of properties which is to be covered by light weight partitions is required. The contents of this study consist of the investigation of light weight interior partition elements which can be used in office building with respect to mechanical strength, sound control, fire resistance and demountable properties.