18. yüzyıl Osmanlı eğitiminde yenileşme çabalarına ulemanın yaklaşımı
Ulema's approach to renewal efforts in 18th century Ottoman education
- Tez No: 762811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada Osmanlı Devleti'nin 18. Yüzyılda yenilik hareketlerine ulemanın tavrına temas edilmiştir. Çalışma, araştırma yapılan diğer kaynaklar üzerinden incelenmiş olup, Osmanlının eğitim sisteminin kuruluştan itibaren nasıl bir gelişme içerisinde seyir ettiği aktarılmaya çalışılmıştır. 18. Yüzyılda eğitimde yenilik hareketlerinin önemli payını eğitim alanı, askeri okullar, Avrupa'dan getirilen uzmanlar oluşturmuştur. 18. Yüzyılla beraber ilmi alanlarda değişimlere değinilen bu araştırmada, eğitim alanlarında yapılan ıslahatlar ve bunların nedenleri üzerinde durulmuştur. Gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerine ulemanın yaklaşımı, gösterdikleri destek ve tepki kapsamında ele alınmaktadır. Kuruluştan itibaren İlmiye sınıfı içerisinde aktif olarak bulunan ulemanın yenileşme çabalarına desteği kendi imtiyazlarını sağlamak amacıyla olmuştur. Alt tabakaya mensup ulema kesimi ise yenileşme çabalarında pasif bir konumda yer almıştır. 18. Yüzyılda Osmanlı Devleti'nin eğitim kurumlarında batı etkisinin görülmesi, ulemanın merkezi yönetime yakınlığı derecesi onların bu duruma nasıl bir yaklaşım sergilediğini açıkça ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the attitude of the ulema to the innovation movements of the Ottoman Empire in the 18th century has been touched upon. The study has been examined through other sources researched, and it has been tried to convey how the Ottoman education system has progressed since its establishment. In this research, which mentions that the educational institutions in the Ottoman state have changed with the 18th century, the reforms made in the fields of education and their reasons are emphasized. The approach of the ulama to the training activities carried out is discussed within the scope of their support and reaction. The support of the ulama, who have been active in the İlmiye class since its establishment, has been in order to provide their own privileges. The ulema group belonging to the lower class, on the other hand, took a passive position in the innovation efforts. The western influence in the educational institutions of the Ottoman Empire in the 18th century and the degree of closeness of the scholars to the central government will clearly reveal how they approached this situation.