Abdülhalîm Mahmûd (1910-1978) ve düşünce dünyası
Abdülhalîm Mahmûd (1910-1978) and his world of thought
  1. Tez No: 762857
  2. Yazar: BASMA AHMED MOHAMED ABDALLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Ezher şeyhi Dr. Abdülhalîm Mahmûd'un (1910-1978) hayatının, düşüncesinin ve eserlerinin İslam felsefesine katkısı hakkında bir çalışmadır. Mahmûd, İslam dünyasının önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Ezher'in şeyhliğini yapmış önemli bir Müslüman âlimdir. Mahmûd; kelâm, felsefe, mantık ve tasavvuf gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapmıştır. Bu alanlardan özellikle tasavvuf ve felsefenin ilişkisiyle ilgilenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Abdülhalîm Mahmûd'un hayatından ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölüm ise Mahmûd'un İslam felsefesi tasavvurunu içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about Dr. Abdülhalîm Mahmûd (1910-1978), Sheikh of Al-Azhar In this rese-arch, I tried to talk about his life, thoughts and works contribution to Islamic philosophy. Mahmûd is one of the leading sheikhs of Azhar, who is one of the leading Muslim scholars and has an important place in the Islamic world. Mahmûd was interested in various fields such as kalam, philosophy, logic and mysticism. However, he was particularly interested in the relationship between Sufism and philosophy. This study consists of two chapters. In the first chapter, his life and works had been mentioned. In the second part, The second chapter includes Mahmud's conception of Islamic philosophy.