The task-based assessment of speaking skills: Do task type and foreign language anxiety matter?
Konuşma becerilerinin göreve dayalı değerlendirilmesi: Görev türü ve yabancı dil kaygısı fark yaratır mı?
- Tez No: 762856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE GEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
1970'li yıllardan itibaren İletişimsel Dil Öğretimi (İDÖ) yönteminin ortaya çıkmasıyla birlikte, yabancı dil öğretiminde becerilerin göreve dayalı değerlendirilmesi ivme kazandı. Bu beceriler arasında ise yabancı dilde konuşma becerilerinin değerlendirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu tez, İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği ülkelerden biri olan Türkiye'de, konuşma becerilerinin değerlendirilmesinde öğrenci kaygısının ve görev türünün rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ve üniversite seviyesinde öğrenim gören bu çalışmanın katılımcıları askeri bir okulda İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi alan öğrencilerdir. Öncelikle gerekli etik onay izinleri alındı. Daha sonra, sırasıyla, test materyalleri ve değerlendirme ölçekleri geliştirildi ve çalışma bir pilot grup (n=10) üzerinde denendi. Katılımcılar (n=40) İngilizce düzeylerini ölçen bir seviye tespit sınavını aldıktan sonra, demografik bilgilerini ortaya çıkaran bir anketi ve endişe düzeyini ölçen başka bir anketi tamamladılar. Sonrasında, iki görevden oluşan bir konuşma testinde yer aldılar. Bu görevler, resim tanımlama ve rol yapma görevlerinden oluşmaktaydı. Bu iki görevin özellikle seçilme sebebi, her iki görev türünün de yabancı dilde konuşma becerilerinin değerlendirilmesinde anlamlı birer bağlam oluşturması ve yetişkinlere yabancı dil öğretiminde değerlendirme unsuru olarak alınyazında çok az çalışmanın olmasıdır. Türkiye'de İngilizce'yi yabancı bir dil olarak öğrenen askeri öğrencilerin konuşma becerileri üzerinde (i) yabancı dil kaygısı, (ii) görev türü ve (iii) yabancı dil kaygısı ile görev türünün etkileşiminin araştırılmasında Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS) kullanılarak parametrik olmayan bazı nicel testler yürütüldü. Öğrencilerin sözlü performansları üç adet bağımsız, eğitilmiş ve standardize edilmiş değerlendirici tarafından değerlendirildi. Sonuçlar dil değerlendirme alanı için önemli bulgular ortaya çıkardı. Öncelikle, öğrencilerin orta seviye yabancı dil kaygısına sahip oldukları ve bu kaygıların içerisinde en çok iletişim kurma kaygısının baskın olduğu görüldü. Daha sonra endişe düzeyiyle yabancı dilde konuşma performansı arasında her iki görev türünün ilk test öğeleri açısından pozitif bir ilişki bulunsa da (r=0.294, p=0.03; r=0.298, p=0.04) yabancı dil kaygı düzeyiyle ikinci ve üçüncü konuşma görevleri arasında düşük seviyeli ve negatif yönlü ilintiler bulundu. Bunlara ek olarak, üç bağımsız değerlendirici tarafından değerlendirildiğinde, öğrenciler ikili rol yapma görevinde resim tanımlama görevine göre istatistiksel olarak daha yüksek skorlar elde etmişlerdir. Son olarak, görev türü ve yabancı dil kaygısı arasındaki karşılıklı etkileşim, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar üretmemiştir. Ancak, bu çalışma söyleşimsel konuşma becerilerinin görev odaklı değerlendirilmesinde, yabancı dil kaygısının göz önünde bulundurulmasına yönelik bazı pedagojik bulgular sunar.
Özet (Çeviri)
With the introduction of Communicative Language Teaching (CLT) in the 1970s, task-based assessment of skills in a second language (L2) has gained impetus. One particular skill that deserved attention is the assessment of speaking skills in a second language (L2). This thesis aims to investigate the role of foreign language anxiety (FLA) and task type in the assessment of speaking skills in an EFL context in Turkey. The participants of this study, who were tertiary level EFL students, were recruited from a military school. After getting the ethics approval, the testing material and rubrics were developed and trialled on a pilot group (n=10). Upon completing an institutionalised placement test of English, a demographics questionnaire and a FLA questionnaire were given to the participants. Next, a speaking test consisting of two tasks: a picture-cued description and a role-play task were given to the participants (n=40). These tasks were specifically chosen because there are very few studies focusing on the use of pictures and role plays as a form of assessment in adult foreign language learners. Besides, both tasks lay a good testing ground to assess spoken performances of adult L2 learners. A number of quantitative analyses in the form of non-parametric tests were performed via Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) for the investigation of the research questions which addressed the role of (i) FLA, (ii) task format and (iii) an interaction of FLA and task format on spoken performances of military students learning English as a foreign language in Turkey. Student oral performances were evaluated by three independent, trained and standardised raters. The results revealed significant implications for the field of language assessment. First, it was found that the students in this context possessed a moderate level foreign language anxiety and suffered from communication apprehension the most. Furthermore, although level of anxiety and L2 speaking performance was positively correlated in the first items of both speaking tests (r=0.294, p=0.03; r=0.298, p=0.04), weak downhill correlations were found between anxiety and the second and third speaking items. Also, the students obtained significantly higher scores on the paired role-play task items than in the picture-cued description task items as evaluated by the raters. Lastly, the interplay between the task type and anxiety did not produce any statistically significant results. The present study offers some pedagogical implications to consider the effect of anxiety on the use of task-based assessment, particularly in dialogic speaking tasks.