Çukurova koşullarında ekim zamanının italyan çimi (lolium multiflorum L.)'nde ot ve tohum verimi ile bazı karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 7269
  2. Yazar: ABDULHABİP ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-IV- ÖZ Çukurova'da kışlık ara ürün olarak yetiştirilmesi uygun olan. italyan çini'nde, ot ve tohum üretimi için en uygun ekim zamanım saptamak amacıyla yapılan bu çalışma; 1987-1938 yetiştirme sezonunda ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, araştırma alanında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; 15 Ekim, 30 Ekim, 15 Kasım, 30 Kasım, 15 Aralık ve 30 Aralık olmak üzere altı değişik ekim zamanı ele alınmıştır. Araştırma' da, 3379.60-8943.51 kg/da arasında yeşil ot, 922.53- 1879.70kg/da arasında kuru ot ve 98.14-164.29 kg/da arasında tohum verimi elde edilmiştir. En yüksek yeşil ot verimi 15 Ekim, en yüksek kuruot verimi 15 Kasım ve en yüksek tohum verimi 30 Ekim ekimlerinden, en düşük yeşilot verimi, en düşük kuruot verimi ve en düşük tohum verimi ise 30 Aralık ekiminden elde edilmiştir. Yaprak oranı % 19.95-32.39 arasında, sap oranı ise % 67.61-80.05 arasında değişmiştir. En yüksek yaprak oranı 15 Ekim, en düşük yaprak oranı ise 15 Kasım, 15 Aralık ve 30 Aralık ekimlerinden elde edilmiştir. En yüksek sap oranı 30 Aralık, en düşük sap oranı ise 15 Ekim ekimlerinden elde edilmiştir. Ot ve tohum üretimi parsellerinde bitki boyu sırasıyla: 110.07-176.20 cm ve 123.47-231.00 cm arasında değişmiştir. En yüksek bitki boyu 30 Ekim ve 15 Ekim, en düşük bitki boyu ise 30 Aralık ekimlerinden elde edilmiştir. Ayrıca başak uzunluğu (35.23-39.67 cm), başakta başakcık sayısı (30.20-35.00 adet/başak) ve 1000-dane ağırlığı değerleri (1.48-1.92 gr. ) ilk ekimden sonra, ekim zamanı geciktikçe azalmıştır. Metrekarede başak sayısı (448.00-697.30 adet/m2) 15 Kasım' dan önce ve sonra yapılan ekimlerde düşük olmuştur. Hasat indeksi (% 8.70- 14.72), ekim zamanı geciktikçe artmıştır.
Özet (Çeviri)
-¥- ABSTRACT This study has been carried out in Çukurova University, Agriculture Faculty Field Çrops^ Department; in order to determine the most siutable sowing date for fodder and seed yield in annual ryegrass which is suitable to grow during winter period in Çukurova. Fiel,d, traiis were arranged in the cosiplete randomized block design with three replications. The sowing dates weJt-© 15 ahU 30 Qcte 30 December. Green and dry herbage yields, and seed yield ranged from 3379, 60 to 8943.51, k^ k^/% and, 9#,14 to 104.29 kg/dai, respectively, The highest green, and dry herbage yields and : seed yield were obtained.from,-;I5 October* 15; November, and Ş0 Qctpber, respectively wh^le the correspondent lowest yields were obtained from 30 December, The leaf ratio ranged from 19.95 to 32.39%, stem ratio ranged from 67.61 to 80,05 %. The highest value in leaf ratio was obtained _ from 15 October while the, lowest öne was obtained from 15 loyember, 15 and 30 December. The highest stem ratio was obtained from 30 December while the lowest one was obtained from 15 October. Plant height changed beetwen 110.07 and 176.20 cm, and 123.47 and 231.00 cm in green herbage and seed crop plots, respectively. The highest plants appeared ia 30 and 15 October while the lowest ones in 30 December. The length of head, number of spikeletslper h§ad and iOOQ-caryopsis weights ı were ranged from 35.23 to 39.67 cm, 30.20 to 35,00, and 1.48 to 1.92 g, respectively, These characters are reduced with late sowing. Kumber of head per squaremeter were ranged from 448.00 to 697.30» and optimuıa sowing date for this Character was 15 November, in o;fc|er. treatmets ft reduce. Harvest index changed beetwen 8.7 and 14.72 %, it increased with late sowing.