Spor federasyonlarının web sitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the websites of sports federations
- Tez No: 762863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TEMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALİ SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması devlet kurumlarından özel sektöre kadar birçok kurumun işleyişini değiştirip bu kurumların internet ortamında hizmet sunmasını sağlamıştır. Özellikle Covid-19 sürecinde internetin gündelik hayatta yaygınlaşması, kurumların kendilerini temsil edecek web siteleri ve sosyal medya platformlarını amaç ve işlevlerine uygun olarak kullanma ihtiyacını da arttırmıştır. Buradan hareketle, bu araştırmanın amacı Gençlik ve Spor Bakanlığına (GSB) bağlı 64 spor federasyonun web sitelerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Verilerinin elde edilmesi için önce literatür taraması yapılmış ardından araştırmacılar tarafından“Web Sitesi Kontrol Listesi”(WSKL) oluşturulmuştur. Kontrol listesin 8 alt boyut (1. İçerik, 2. Kurumsal İçerik, 3. Etkileşim ve Geri Bildirim, 4. Fonksiyonellik, 5. Site Performansı, 6. Güvenlik, 7. Yabancı Dil Kullanımı, 8. Sosyal Medya Kullanımı) ve 79 değerlendirme ölçütü yer almaktadır. Veriler 01.03.2022- 01.04.2022 tarihleri arasında elde edilmiştir. Site performansı alt boyutunun tamamı ve güvenlik alt boyutunun bir kısmı çevrimiçi yazılım tarafından kontrol edilmiştir. İnternet kullanımının her geçen gün arttığı bir dünyada toplumun bir parçası olan spor federasyonlarının web sitelerinin önemini tam olarak içselleştiremedikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak İnternet kullanımının her geçen gün arttığı bir Dünya'da toplumun bir parçası olan spor federasyonlarının web sitelerinin önemini tam olarak içselleştiremedikleri tespit edilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmadan elde edilmiş olan bulguların Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor federasyonlarının web sitelerini geliştirmesi ve bu konuda strateji belirleyen yöneticilerin ve diğer personelin internetin sağlayacağı yararlar ve kullanımı konusunda ciddi şekilde bilinçlendirilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the internet has changed the functioning of many institutions, from government institutions to the private sector, and enabled these institutions to provide services online. The widespread use of the internet in daily life, especially during the Covid-19 process, has brought along the need for institutions to use websites and social media platforms to represent them in accordance with their purposes and functions. From this point of view, the purpose of this research is to evaluate the websites of 64 federations affiliated to the Ministry of Youth and Sports (GSB). Content analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in this research. After the literature review, a“Web Site Checklist”(WSKL) which has 8 sub-dimensions of the checklist (1. Content, 2. Institutional Content, 3. Interaction and Feedback, 4. Functional, 5. Site Performance, 6. Security, 7. Foreign Language Use, 8. Social Media Usage) and 79 features, is formed by the researchers. The data were obtained between 01.03.2022 and 01.04.2022. All of the site performance sub-dimension and part of the security sub-dimension were controlled by online software. As a result of the research that measures how effectively sports federations use websites, sports federations need to improve many features they use on websites in order to keep their communication with their members at a better level. In conclusion, it has been determined that in a world where internet usage is increasing day by day, sports federations, which are a part of society, cannot fully internalize the importance of their websites. In this context, it can be said that the findings obtained from this study should be developed by the sports federations affiliated with the Ministry of Youth and Sports, and the managers and other personnel who determine the strategy in this regard should be seriously conscious of the benefits and use of the internet.