Yakın partner şiddeti ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide kendini affetme ve öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-forgiveness and self-compassion in the relationship between intimate partner violence and life satisfaction
  1. Tez No: 762880
  2. Yazar: BURCU BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MUYAN YILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin deneyimlediği yakın partner şiddeti ile yaşam doyumu ilişkisinde kendini affetme ve öz-şefkatin aracı rollerinin incelenmesidir. Katılımcılar, İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz döneminde öğrenimine devam eden 437 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %68,2'si kadın, %31,8'i erkektir. Araştırmanın verileri toplanırken Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Çatışma Taktikleri Ölçeği-2, Öz-Şefkat Ölçeği-Kısa Form ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, aracılık modeli ise Bootstrap Çoklu Aracı Analizi uygulanarak test edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre yakın partner şiddeti, yaşam doyumu, kendini affetme ve öz-şefkat değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yakın partner şiddeti, kendini affetme ve öz-şefkati içeren modelin üniversite öğrencilerinin yaşam doyumlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna erişilmiştir. Ek olarak, üniversite öğrencilerinde yakın partner şiddeti ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide kendini affetme ve öz-şefkatin anlamlı aracılar olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, yakın partner şiddeti deneyimlerinin üniversite öğrencileri örneklemindeki sıklığına ve bu konudaki farkındalığın arttırılmasına duyulan ihtiyaca işaret etmiştir. Ek olarak çalışmanın bulguları, yakın partner şiddeti deneyimi olan üniversite öğrencilerinin yaşam doyumlarının desteklenmesinde kendini affetme ve öz-şefkat temelli bireysel ve grup uygulamalarının koruyucu rollerinin önemini ortaya koymuştur. Son olarak araştırmacılar ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the mediating roles of self-forgiveness and self-compassion in the relationship between intimate partner violence and life satisfaction experienced by university students in Turkey. Participants were 437 students who continued their education in Izmir Democracy University on the 2021-2022 fall term. Among participants, 68.2% of the students were female and 31.8% of them were male. A Personal Information Form, the Satisfaction with Life Scale, the Revised Conflict Tactics Scale 2, the Self-Compassion Scale-Short Form and the Heartland Forgiveness Scale were used while collecting the data of the study. The relationships between the variables of the study were tested by using Pearson Product Moments Correlation, and the mediation model was tested by conducting Bootstrap Multiple Mediation Analysis. According to the findings of the study, statistically significant relationships were revealed between the variables of intimate partner violence, life satisfaction, self-forgiveness and self-compassion. It was found that the model including intimate partner violence, self-forgiveness and self-compassion significantly predicted life satisfaction of university students. In addition, self-forgiveness and selfcompassion were found to be significant mediators in the relationship between intimate partner violence and life satisfaction in university students. The findings of the study pointed to the frequency of intimate partner violence experiences in the sample of university students and the need for raising awareness on this issue. In addition, findings of the study revealed the importance of the protective roles of self-forgiveness-based and self-compassion-based individual and group practices in supporting the life satisfaction of university students who have experienced intimate partner violence. Finally, recommendations for researchers and practitioners were presented.