Yeni medyada bir kültürel bellek örneği olarak TRT arşiv web sitesi (www.trtarsiv.com)
TRT archive website as an example of cultural memory in new media (www.trtarsiv.com)
- Tez No: 762907
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Journalism, Folklore, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ortak bir kültüre sahip bir toplum ancak geçmişiyle var olur. Oluşan ortak kültürün toplumsal bir belleği vardır. Toplumun geçmişini canlı tutan bu bellek, ortak bir düşünce ve bilinçlenme doğurur. Toplumun geçmişinden güç alarak günümüze kadar aktarılan kültürel belleğin her dönem özel ve farklı aktarım araçları bulunmaktadır. Dijital çağda birçok şeyin aktarıcısı konumuna gelen yeni medya kültürel bellek aktarımında da önemli bir yere sahiptir. Her dönemde farklı ve özel aktarıcıları olan kültürel bellek dijital çağda yeni medya ile gelecek nesillere aktarılmaktadır. Bu çalışmada kültürel bellek aktarımında yeni medyayı önemli kılan unsurlar üzerinde durulacak, kültürel belleğin TRT Arşiv WEB sitesiyle aktarımının nasıl gerçekleştiğine dair bir değerlendirme yapılacaktır. Kültürel bellek kavramı kapsamında temellendirilen bu çalışmada kültürel bellek olgusu; toplumsal bellek, hafıza ve hatırlama unsurları doğrultusunda ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, yeni medyada bir kültürel bellek örneği olan TRT Arşiv WEB sitesinin kültürel bellek aktarımını nasıl gerçekleştirdiğini ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede TRT Arşiv WEB sitesinin bu aktarımı ne şekilde yaptığı incelenmiştir. TRT Arşiv WEB sitesi kültürel bellek çerçevesinde içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, TRT Arşiv WEB sitesinin yeni medyada bir kültürel bellek örneği olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A society with a common culture only exists with its past. The common culture formed has a social memory. This memory, which keeps the society's past alive, creates a common thought and awareness. Cultural memory, which has been transferred to the present day by taking strength from the past of the society, has special and different means of transmission in every period. The new media, which has become the transmitter of many things in the digital age, also has an important place in the transfer of cultural memory. Cultural memory, which has different and special transmitters in every period, is transferred to future generations with new media in the digital age. In this study, the factors that make the new media important in the transfer of cultural memory will be emphasized, and an evaluation will be made about how the transfer of cultural memory takes place with the TRT Archive website. In this study, which is based on the concept of cultural memory, the phenomenon of cultural memory; social memory has been discussed in line with the elements of memory and remembering. The purpose of this research; The aim is to reveal how the TRT Archive website, which is an example of cultural memory in the new media, realizes the transfer of cultural memory. In this context, how TRT Archive website made this transfer has examined. TRT Archive website has been evaluated within the framework of cultural memory by using content analysis method. In the study, it was concluded that the TRT Archive website is an example of cultural memory in new media.