Sosyal medyada etnik dillerin yeri: Romeika örneği
The place of ethnic languages in social media: The case of Romeika
- Tez No: 767268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sosyal medya benzer özelliklere ve ortak ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getirerek sanal cemaatleri yaratmıştır. Bir sanal mekân olarak insanların bir araya geldikleri sosyal medyada kişiler kendilerine ait dil, kimlik ve kültürel özelliklerini belirtebilmekte ve paylaşabilmektedir. Bundan dolayı sosyal medya yeni bir hafıza mekânı olarak bir aktarım aracı haline gelmiştir. Dolayısıyla değişen teknoloji ile fiziksel mekânda kullandığımız dil, kimlik ve kültürel özellikler sanal mekânlara taşınmıştır. Bu durum aynı zamanda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan dil ve kültürel özelliklerin görünürlüğünü sağlama açısından önemlidir. Bu noktadan hareketle fiziksel mekânda asimilasyon tehlikesi ile karşı karşıya olan Romeika'nın sosyal medyadaki yeri irdelenmiştir. Çalışmanın amacı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bir dil olarak Romeika'ya sosyal medyanın nasıl bir katkı sağlayacağıdır. Araştırma nitel araştırma yöntemi şeklinde tasarlanmış, bu doğrultuda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin dikkatli bir biçimde hazırlanması, kodlanması ve yorumlanması neticesinde ortaya çıkan sonuçların paylaşılması içerik analizi sürecini oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma kapsamında görüşülen katılımcılardan elde edilen veriler MAXQDA Pro 2020 programı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. MAXQDA nitel çalışmalarda sıklıkla kullanılan metinler için uygun bir analiz programıdır.
Özet (Çeviri)
Social media has created virtual communities by bringing people with similar characteristics and common interests together. Dec. As a virtual space, people can Decipher and share their own language, identity and cultural characteristics on social media where people come together. Therefore, social media has become a means of transmission as a new memory space. Therefore, with the changing technology, the language, identity and cultural characteristics that we use in physical space have been moved to virtual spaces. This situation is also important in terms of ensuring the visibility of language and cultural characteristics that are in danger of extinction. Based on this point, Romeika's place on social media, which is facing the danger of assimilation in physical space, has been examined. The aim of the study is to determine how social media will contribute to Romeika as a language facing the danger of extinction. The research was designed as a qualitative research method and was conducted using semi-structured interview technique in this direction. Sharing the results obtained as a result of careful preparation, coding and interpretation of the data constitutes the content analysis process. In this context, the data obtained from the participants interviewed within the scope of the research were subjected to content analysis using the MAXQDA Pro 2020 program. MAXQDA is a suitable analysis program for frequently used texts in qualitative studies.