Eğitim yöneticilerinin yöneticilikten ayrılma niyetleri ile bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between education administrators' intentions to leave the management and their levels of boreout and burnout
  1. Tez No: 762906
  2. Yazar: ÜMİT ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN İLĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim yöneticilerinin yöneticilikten ayrılma niyetleri ile bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından eğitim yöneticilerinin bıkkınlık ve tükenmişlik düzeylerini, yöneticilikten ayrılma niyetlerini ölçebilecek; kullanışlı, geçerli ve güvenilir ölçekler geliştirilmeye çalışılmıştır. Ölçek geliştirme amacıyla 152 eğitim yöneticisinden elde edilen veriler ile araştırmacı tarafından geliştirilen Bıkkınlık Sendromu Ölçeği (BSÖ), Tükenmişlik Sendromu Ölçeği (TSÖ) ve Yöneticilikten Ayrılma Niyeti Ölçeği (YANÖ) için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmış olup; yapılan analizler sonucunda mükemmel uyum değerlerine sahip; geçerli, güvenilir ölçekler elde edildiği sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplanan 274 eğitim yöneticisinin BSÖ, TSÖ ve YANÖ'ye verdikleri yanıtlar ile yapılan betimsel analizlerin istatistiklerine göre; BSÖ ortalaması az katılıyorum olarak (X:2,71), TSÖ ortalaması az katılıyorum olarak (X:2,55) ve YANÖ ortalaması ise az katılıyorum olarak (X:2,87) belirlenmiştir. Eğitim yöneticilerinin bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin cinsiyete göre anlamlı farklılık olmadığı; bıkkınlık düzeyinin yaş değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği; bıkkınlık düzeyinin mezuniyet (önlisans, lisans ya da lisansüstü) değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin mezuniyete göre anlamlı farklılık gösterdiği; bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin görev yeri değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği; yöneticilikten ayrılma niyetinin görev kademesi (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği; bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyinin anlamlı farklılık gösterdiği; bıkkınlık düzeyinin hizmet süresi (öğretmenlik+yöneticilik) değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin hizmet süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği; bıkkınlık ve tükenmişlik düzeyi ile yöneticilikten ayrılma niyetinin yöneticilik süresi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda eğitim yöneticilerinin bıkkınlık ve tükenmişlik düzeylerinin yöneticilikten ayrılma niyetinin anlamlı yordayıcısı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between educational administrators' intention to leave the management and their levels of boreout and burnout.. For use in the study, valid and reliable scales were developed by the researcher to measure the boreout and burnout levels of Education Managers and their intent to leave the managership. For scale development, Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted for the Boreout Syndrome Scale (BSÖ), Burnout Syndrome Scale (TSÖ), and Scale of Intent to Leave from the Managership (YANÖ), which were developed by the researcher through the data obtained from 152 education managers. As a result of the analysis, it was concluded that useful, valid and reliable scales with perfect fit values were obtained. According to the statistics of the responses of 274 education managers, whose data were collected within the scope of the research, to BSÖ, TSÖ and YANÖ the statistics of the descriptive analyzes, the average of the BSÖ was as little agree (X:2.71), the average of TSÖ was as little agree (X:2.55), and the mean of YANÖ on the other hand, it was determined as little agree (X:2.87). The level of boreout and burnout of education managers and their intent to leave from the managership do not differ significantly by gender. It was determined that the level of boreout of the education managers did not differ significantly according to the age variable and the level of burnout and the intent to leave from the managership showed a significant difference according to age. It was determined that the level of boreout of education managers did not differ significantly according to the graduation (college, university graduate or graduate) variable and the level of burnout and the intent to leave from the managership differed significantly according to graduation. It has been determined that the level of boreout and burnout of education managers and their intent to leave from the managership show significant differences according to the workplace variable. It was determined that the intent to leave from the managership of education managers did not differ significantly according to the managerial level (director, assistant principal) variable and the level of boreout and burnout showed a significant difference. It was determined that the level of boreout of the education managers did not differ significantly according to the variable of service duration (teacher + managership) and the level of burnout and the intent to leave from the managership differed significantly according to the service duration. It was determined that the level of boreout and burnout of the education administrators and their intent to leave from the managership did not differ significantly according to the variable of the duration of managership. As a result of the multiple linear regression analysis, it was concluded that the boreout and burnout levels of education managers were significant predictors of their intent to leave from the managership.