Creating smart construction contracts structure with the help of building information modelling
Yapı bilgi modelleri yardımıyla akıllı inşaat sözleşmeleri yapısı oluşturma
  1. Tez No: 762917
  2. Yazar: AVO BARAN ERKENEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İçinde bulundurduğu zengin veri yapısı nedeniyle projelerde Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanılmasının zorunlu olduğu ülke sayısı her geçen gün artmaktadır. Projelerde koordinasyonu ve iş birliğini geliştirmenin yanı sıra BIM, paydaşların projeyi görselleştirmelerine ve inşaat öncesi aşamada daha doğru tahminler yapmalarına yardımcı olmaktadır. Bu süreçte daha önce karşılaşılan sorunların bir kısmı BIM sisteminin projeye uyarlanmasıyla çözülmektedir ancak inşaat sektöründe hala diğer teknolojilerin kullanımıyla çözülebilecek birçok sorun vardır. Özellikle sözleşme maddelerindeki belirsizlikten, ödeme süreçlerindeki uyuşmazlıklardan kaynaklanan problemler, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatik hale getirilebilir ve insan müdahalesi ortadan kaldırılarak çözülebilir. Akıllı sözleşmeler, BIM ve yazılım teknolojileri aracılığıyla proje aktivitelerinin bazıları otomatik bir şekilde yürütülebilir. Bu çalışmada, bu konu ile ilgili literatürden elde edilen bilgiler ve uzmanlarla yapılan araştırma sonuçları bir araya getirilerek akıllı sözleşmeler ile BIM modellerinin birleştirilmesi için örnek bir iş akışı modeli oluşturulmuştur. Önerilen iş akışının her bir bileşeni ve adımı alternatifleri ile detaylı olarak anlatılmıştır. BIM modellerinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan parametreler ve detaylar belirlenmiştir. Ardından önerilen iş akışı modelinin artı ve eksi yönleri ile bu teknolojilerin ödeme süreçlerinde kullanılabilirliği değerlendirilmiştir ve bu teknolojilerin kullanımında karşılaşılacak olan sınırlandırmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of countries where BIM is mandatory to be used in projects is increasing day by day because of its data intensive structure. In addition to improving coordination and collaboration in the projects, BIM helps the stakeholders to visualize the project and make more accurate estimations at the preconstruction stage. In the process, some of the problems previously encountered are solved by adapting BIM system into the project but there are still many problems to be solved by using other technologies in the construction sector. Especially legal disputes which result from uncertainty in contract terms and disagreements in delivery and payment processes can be solved by automatizing the payment process and eliminating the intervention of human beings within the progress. Smart contracts can execute the terms of contracts with the project information through BIM and computer codes embedded in the blockchain system. In this study, a sample workflow model to combine smart contracts and BIM models is proposed by combining the information gathered from the literature on this subject and the results of research conducted with experts. Each component and step of the proposed workflow was explained in detail with their alternatives. The parameters and details needed from BIM models for its efficient implementation were determined. Then, the pros and cons of the proposed workflow model and the usability of these technologies in the payment processes were evaluated, and the limitations of using these technologies were explained.