Kompülsif cinsel davranışlarda kişilik bozukluğu örüntüleri ve duygu düzenlemenin yordayıcı etkileri
The predictive effects of personality disorder patterns and emotion regulation in compulsive sexual behaviors
  1. Tez No: 762930
  2. Yazar: HAZAL AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez araştırmasında, kişilik bozukluğu örüntüleri ve duygu düzenlemenin kompülsif cinsel davranışlar üzerindeki yordayıcı etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, üniversite öğrencisi veya mezunu olan 18 yaş ve üzeri 267 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılım sağlayan katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Coolidge Eksen II Envanteri Plus Türkçe Kısa Formu, Cinsel Kompülsiyon Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form ve Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın temel hipotezi ve yan amaçlarını test etmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklemler içi t-testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Basit regresyon analizi bulgularında kişilik bozukluğu örüntüleri alt boyutlarının, duygu düzenleme güçlüğü toplam puan ve alt boyutlarının ve duygu düzenleme stratejilerinden baskı alt boyutunun kompülsif cinsel davranışlar üzerinde pozitif yönde yordayıcı etkileri görülmüştür. Çoklu doğrusal regresyon analizi bulgularında ise yordayan değişkenler arasında çoklu korelasyonlara rastlanmıştır. Araştırmada elde edilen tüm bulgular kompülsif cinsel davranışlar ile ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the predictive effects of personality disorder patterns and emotion regulation on compulsive sexual behaviors. The research was carried out with 267 participants aged 18 and over, who are university students or graduates. Demographic Information Form, Coolidge Axis II Inventory Plus Turkish Short Form, Sexual Compulsivity Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form and Emotion Regulation Questionnaire were applied to the participants who participated in the research, respectively. In order to test the main hypothesis and secondary objectives of the research, Pearson Product-Moment Correlation Coefficients Analysis, Simple Linear Regression Analysis, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Samples t-test, Mann Whitney U test, One-Way Analysis of Variance and Kruskal Wallis test were used. In the findings of simple linear regression analysis, it is observed that there are positive predictive effects of the sub-dimensions of personality disorder patterns, total score and sub-dimensions of difficulties in emotion regulation and the supression sub-dimension which is one of the emotion regulation strategies on compulsive sexual behaviors. In the findings of multiple linear regression analysis, multiple correlations were found between the predictor variables. These findings were discussed in the light of the literature on compulsive sexual behavior.