Investigation of variation of triaxialty and lode angle parameter values in sheet metal forming processes
Saç metal şekillendirme süreçlerinde üç eksenlilik ve lode açısı parametre değerlerinin değişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 762931
  2. Yazar: TOLUNAY GÜZELDEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmanın amacı, derin çekme işleminin şekil değiştirme davranışı ile gerilme üç eksenliliği ve Lode açı parametresi arasındaki ilişkileri bulmaktır. Bu amaçla, iki farklı sac malzeme için farklı akma kriterleri, süneklik kriterleri ve pekleşme modelleri kullanılarak derin çekme işlemi sayısal olarak analiz edilmiştir. Simülasyonlar sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Al-2024 alüminyum ve AISI 304 çelik malzemeleri kullanılarak kare ve silindirik kaplar şekillendirilmiştir. Von Mises ve Hill48 akma kriterleri, Johnson-Cook ve Hosford Coulomb sünek kopma kriterleri ile birlikte uygulanmıştır. Pekleşme için Johnson-Cook modeli kullanılmış veya plastik gerilme-plastik gerinim ilişkileri doğrudan uygulanmıştır. Sonuçlar, şekil değiştirmiş taslak için eşdeğer plastik gerinim, üç eksenlilik ve Lode açı parametre dağılımları verilerek sunulmuştur. Şekil değiştirmenin çekme, sıkıştırma ve kesme doğası, ilgili üç eksenlilik ve Lode açı parametre değerleri kullanılarak değerlendirmiştir. Üç eksenlilik ve Lode açı parametre değerleri kırılma tipini doğrulamak için de kullanılmıştır. Şekil değiştirmiş taslaktan kopma noktaları için üç eksenlilik ve Lode parametre değerlerinin değişimi, her iki sünek kopma kriterini göz önüne alarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the relations of stress triaxiality and Lode angle parameter with the deformation characteristics of deep drawing process. For this purpose, deep drawing process is analyzed numerically by using different yield criteria, ductile criteria and hardening models for two different sheet materials. The simulations are carried out by using the finite element method. Square and cylindrical cups made of Al-2024 aluminum and AISI 304 steel are formed. Von Mises and Hill48 yield criteria are applied with the Johnson-Cook and the Hosford Coulomb ductile criteria. For hardening Johnson-Cook model and direct implementation of the plastic stress-plastic strain relations are used. The results are presented in terms of effective plastic strain, triaxiality and Lode parameter distributions within the deformed blank. The tensile, compressive and shear nature of the deformation is evaluated by referring the corresponding triaxiality and Lode angle parameter values. Triaxiality and Lode angle parameter values are also considered the verify the type of the fracture. For the fractured points in the deformed cups the variation of triaxiality and Lode angle parameter values with respect to equivalent plastic strain are presented by considering the two different ductile fracture criteria.