Assessment of values attributed by stakeholders as a basis for collaborative conservation of Güvenpark, Ankara
Güvenpark'ın katılımcı korunmasına bir zemin olarak paydaşların atadığı değerlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 762943
  2. Yazar: SILA ELASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AYKAÇ LEIDHOLM, PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Miras alanları olarak kentsel kamusal alanlar, hem değişen kentsel ihtiyaçların karşılanması hem de mirasın korumanın yasal ve pratik ilkelerine uygunluk açısından hassasiyetler gerektirir. Özellikle kent merkezlerindeki kamusal alanlar, tarihsel özelliklerine ve kentlilerin toplumsal hafızasındaki yerlerine ve gündelik yaşamlarındaki önemlerine rağmen hızla dönüşmektedirler. Bu dönüşüm, bazen paydaşların çatışan çıkarları ve mekâna atfettikleri farklı değerler nedeniyle tartışmalı hale gelmektedir. Bu nedenle, bu mekânların korunması için farklı yaklaşımları savunan farklı tarafların bir uzlaşma zemininde buluşması önemlidir. Katılımcı planlama, kültürel mirasın korunması süreçlerinde bu noktada tanımlayıcı ve kolaylaştırıcı bir yaklaşım olarak benimsenmeye başlamıştır. Türkiye'de miras korumaya ilişkin yasal çerçeve tanımlanmış olmasına rağmen, Ankara Güvenpark örneğinde tanık olduğumuz gibi, kentsel kamusal alanların 'kültürel miras' özelliklerinden ziyade 'kentsel' özellikleri ön plana çıkabilmektedir. Güvenpark, Ankara'nın erken Cumhuriyet döneminde inşa edilen en önemli kentsel parklarından biri olarak, kent merkezindeki varlığını halen sürdürmektedir. Park, tarihi ve sembolik öneminin yanı sıra Ankaralıların gündelik yaşamında halka açık bir alan olarak, zaman içinde yeni anlamlar kazanmıştır. Güvenpark'ın merkezi konumu, parkın kentsel formunun ve anlamının giderek değişmesine ve parkın işlevsel olarak yeni ekonomik faaliyetlere uyarlanmasına neden olmuştur. Güvenpark'ın karar vericileri arasında, parkın geleceği için, mekânın farklı yönlerini öne çıkaran tartışmalar sürmektedir. Ancak Güvenpark'ın Erken Cumhuriyet dönemi mirası olarak korunması ve paydaşlar tarafından Güvenpark'a atfedilen değerler, bu tartışmaların odak noktası olamamıştır. Bu nedenle Güvenpark'ın varlığını sürdürebilmesi için, paydaşlar arasında ortak bir zemin aramak önemlidir. Bu tez, paydaşları tarafından Güvenpark'a atfedilen değerleri, Güvenpark'ın katılımcı korunmasına bir temel olarak analiz etmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban public spaces as heritage places require sensibilities both for meeting changing urban needs and comply with the legal and practical principles of heritage conservation. Especially, urban public places in city centers rapidly transform despite their historical features and significance in the collective memory and daily life of the urbanites. This transformation sometimes becomes controversial due to conflicting interests of the stakeholders and different values they attribute to the place. Therefore, it is important to meet different parties defending different approaches on a consensus to conserve these places. At this point, collaborative planning has begun to be adopted as a descriptive and facilitating approach in the conservation of cultural heritage. In Turkey, although the legal framework for heritage conservation is defined, the 'urban' characteristics can be prioritized over 'heritage' characteristics of urban public spaces, as we witness in the case of Güvenpark in Ankara. Güvenpark is one of the most significant urban public parks built in the Republican period as a continuing spatial element of Ankara. Along with its historic and symbolic importance, the park has gained new meanings throughout time as a public open space in the everyday life of the Ankarans. Güvenpark's central location gradually led to the change in its urban form, meaning, and the park's functional adaptation to new economic activities. There are ongoing discussions among decision-makers for the future of Güvenpark, each emphasizing different aspects of the place. Güvenpark's conservation as an early Republican heritage place and its values attributed by stakeholders, however, have not been the focus of these discussions. It is therefore important to search for a common ground among the stakeholders to ensure the survival of Güvenpark. This thesis aims to analyze and assess the values of Güvenpark attributed by its stakeholders, as a basis for collaborative conservation of Güvenpark.