Küresel iklim değişiminde doğal afetler ve konut tasarımı ilişkileri
Natural disasters and housing design relations in global climate change
- Tez No: 762942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA ÜLGEN BEKİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüm Dünya'da ve ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı iklimler hızla değişmekte, bu değişimin bir sonucu olarak da doğal afetlerde artış görülmektedir. Artan afetler sadece can kayıpları değil ekonomik, sosyal ve çevresel kayıpları da beraberinde getirmektedir. Türkiye gibi inşaat sektörü sürekli dinamik ve gelişmekte olan ülkelerde iklim değişikliği nedeniyle afet mimarisini incelemek, bundan etkilenen yapılar için öneriler geliştirmek önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı, iklim değişikliği nedeniyle artan afetlerin yapılara verdiği zararları önlemek için geleneksel ve günümüz konut özelliklerini iklim dayanımı bakımından değerlendirmek ve konut tasarım kriterlerine öneriler getirmektir. Çalışma kapsamını İç Anadolu'nun merkezi haline gelen Kayseri ilinin nüfus artış hızı ve konut üretim hızı yüksek Talas ilçesi oluşturmaktadır. Çalışma örneklem alanınınuage):Tümünde-->5990 kayıt bulundu. > Abuşka Lügati = Dictionar of the Abuşka Adi yalancı darı = Dallis grass AFAD = Disaster and Emergency Management Directorate Afet bilinci = Disaster awareness Afet bölgeleri = Disaster areas Afet eğitimi = Disaster education Afet hazırlığı = Disaster preparation Afet konutları = Disaster housing Afet tıbbı = Disaster medicine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı = Disaster and Emergency Management Directorate (bknz:AFAD) Afet yönetimi = Disaster management Afet yönetmelikleri = Disaster regulations Afetler = Disasters Ağırlık düşürme yöntemi = Drop-weight test method Ağıtlar = Dirges Ağızlar = Dialects Ahtapot = Devilfish Aile içi mutluluk = Domestic Happiness Aile içi şiddet = Domestic violence Akıcısızlık = Disfluencies Aktarma organları = Drivetrain elements Alacaklar toplanması = Debt collection Alan adları = Domain names Aldatıcı reklam = Deceptive advertising Aldatma = Deception Alıkoyma = Detention Amortisman = Depreciation Amortisör = Damper Anlaşarak boşanma = Divorce by mutual agreement Apolitikleşme = Depolitization Ara söz = Digression Aracısızlaşma = Disintermediation Arındırma = Decontamination Ark yayılımı = Discharge growth Art zamanlı çalışma = Diachronic study Arzu = Desire Aşağı Balaban çayı havzası = Down Balaban stream basin Aşağı çekme kuvveti = Downpull force Aşağı Fırat havzası = Down Fırat basin Aşağı Gediz Ovası = Down Gediz Plain Aşağı Harşit bölgesi = Down Harşit region Aşağı Meriç havzası = Down Meriç basin Aşağı Pasinler Ovası = Down Pasinler Plain Aşağı Sakarya Nehri = Down Sakarya River Aşağı Seyhan havzası = Down Seyhan basin Aşağı Seyhan Nehri = Down Seyhan River Aşağı Seyhan Ovası = Down Seyhan Plain Aşağı Türkistan = Down Turkistan Aşağı Yeşilırmak havzası = Down Yeşilırmak basin Aşağı yönlü risk = Downside risk Aşağı Zamantı havzası = Down Zamantı basin Aşındırma baskı = Discharge printing At resimleri = Drawings of horses Ayıbı takip eden zarar = Damage caused by the defect Ayıp = Deficiency Ayıplı ifa = Defective fulfilment Ayıplı mal = Defective goods Ayırıcı duyarlılık kuramı = Differential susceptibility theory Ayırt edici diziler = Distinguishing sequences Ayırt edicilik = Distinctiveness Ayırt etme öğretimi = Discrimination training Ayrık dağılım = Discrete distribution Ayrık dalga sayısı = Discrete wavenumber Ayrık denemelerle öğretim = Discrete trial teaching Ayrık denklemler = Disctete equations Ayrık diskriminant analizi = Discrete discriminant analysis Ayrık girdap yöntemi = Discrate vorteks method Ayrık gruplar = Discrate groups Ayrık ısı sistemleri = Discrate heat systems Ayrık ısıl sistemleri = Discrate thermal systems Ayrık kararlılık = Discrete stability Ayrık kosinüs dönüşüm = Discrate cosine transform Ayrık logaritma = Discrate logarithm Ayrık olay benzetimi = Discrate event simulation Ayrık olay modelleme = Discrate event modelling Ayrık olay sistemleri = Discrate event systems Ayrık patlatma yöntemi = Decoupling method Ayrık sağanak = Discrete gust Ayrık sinüs dönüşüm = Discrete sine transform Ayrık sistemler = Discrate systems Ayrık teknikler = Discrate techniques Ayrık zaman kuyrukları = Discrete-time queues Ayrık zaman sistemleri = Discrete time systems Ayrık zamanlı durum uzay modelleri = Discrete time state space models Ayrık zamanlı sistemler = Discrate time systems Ayrılabilir bağlantı = Detachable joint Ayrılık = Difference (ayr. bknz:Uyuşmazlık) Ayrımcılık = Discrimination Ayrımlı pekiştirme = Differential reinforcement Ayrıntı = Detail Ayrıntılı faturalandırma = Detailed billing Ayrışık denetim = Decentralized control Ayrışık kararlılık = Decentralized stability Ayrışım teoremleri = Decomposition theorems Ayrışım yöntemi = Decomposition method Ayrışma = Dissociation Ayrışma derecesi = Dissociation degree Ayrışma hipotezi = Decoupling hypothesis Ayrışma-bütünleşme = Differentiation-integration Ayrıştırma = Decomposition Ayrıştırma analizi = Decomposition analysis Azalan müşareke = Diminishing partnership belirlenmesinde ilçenin artan nüfus taleplerini karşılamak amacıyla konut üretim hızının fazla olması, son yıllarda doğal afet olaylarının sık yaşanması ve geleneksel ile günümüz konutlarının bir arada bulunmasına rağmen yaşanan afet olaylarından yeni tasarım konutların daha fazla hasar görmesi etkili olmuştur. Çalışmada, literatürden yararlanılarak iklim, iklim değişimi, doğal afet sınıflandırılması ve konut tasarımı kriterleri belirlenmiştir. Kayseri ili ve Talas ilçesi meteorolojik verilerinden faydalanarak iklim değişimi ve afet durumu incelemesi yapılmış, afet hasar örneklerinden faydalanarak konutlardaki hasar nedenleri tespit edilmiştir. Ayrıca günümüz ve geleneksel konut özellikleri incelenerek konutların değişimlere karşı dayanımı değerlendirilmiştir. Çalışma, mimarlıkta afete dayanıklılık, stabilite, konsept ve yapı elemanlarının etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak öngörülü, duyarlı ve dayanıklı konut tasarımının ve uygulamasının önemi ortaya konmuş afet hasarlarının azaltılmasında tasarım ve uygulama aşaması için öneriler getirilmiştir. Bu tez çalışmasının doğal afet hasarları, hasarların azaltılması, afet ve tasarım ilişkisini, geleneksel ve günümüz konut tasarımlarını konu alan bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
All over the world and in our country, climates are changing rapidly due to various reasons, and as a result, there is an increase in natural disasters. Increasing disasters bring economic, social and environmental losses along with loss of life. It is important to examine the disaster architecture due to climate change in the construction sector such as Turkey, which is constantly dynamic and developing countries, and to develop recommendations for the structures affected by it. The aim of this thesis is to evaluate traditional and modern housing properties in terms of climate resistance and to make recommendations on housing design criteria in order to prevent the damage caused to structures by increasing disasters due to climate change. The scope of the study consists of the Talas district, which has a high population growth rate and housing production rate of Kayseri province, which has become the center of Central Anatolia. In the determination of the study sample area, the high rate of housing production in order to meet the increasing population demands of the district, the frequent occurrence of natural disasters in recent years, Despite the coexistence of traditional and contemporary houses as a result of the disasters experienced the new design houses were more damaged has been effective. In the study, climate, climate change, natural disaster classification and housing design criteria were determined by using the literature. Using the meteorological data of Kayseri province and Talas district, climate change and disaster situation analysis was carried out. The causes of damage in the houses were determined by using disaster damage examples. In addition, today's and traditional housing features were examined and the resistance of the houses to changes was evaluated. The study was conducted to investigate the effects of disaster resilience, stability, concept and building elements in architecture. By interpreting the findings obtained, the importance of predictive, sensitive and durable housing design and application has been revealed and suggestions have been made for the design and implementation phase in disaster damage reduction. It is anticipated that this thesis will contribute to scientific studies on natural disaster damages, damage reduction, the relationship between disaster and design, traditional and contemporary housing designs.