Çad'daki tarım gruplarında sürdürülebilir sulama ve su yönetimi: Şari Bagirmi örneği
Sustainable irrigation and water management in agricultural groups in Chad: The case study of Chari Baguirmi
  1. Tez No: 762944
  2. Yazar: AHMAT ABAKAR BOUYEBRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çad'ın nüfusunun %21'i gıda güvensizliği içinde yaşamaktır. Bu sorunun üstesinden gelmek için ülkenin uygun çözümler bulması gerekmektedir. Bu çalışmanın ana hedefi, Chari-Baguirmi'deki tarım gruplarındaki çiftçilerin üzerinde anket çalışması yaparak, kamu ve özel sektördeki karar vericilere akılcı ve sürdürülebilir su yönetimi ve gelecekteki projeler için öneriler sunmaktır. Çiftçilerin su yönetimi, sürdürülebilir sulama ve çiftçilik uygulamaları konusundaki görüşleri hakkında verileri analiz etmek için SPSS 23 betimleyici analiz aracı kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda toplam 92 katılımcı örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada, çiftçilerin sosyo-ekonomik durumu, su yönetimi, sürdürülebilir sulama, suya erişim, kredi ve araziye erişim gibi konulara odaklanılmıştır. Analiz sonuçlara göre, çiftçilerin su yönetimi ve sürdürülebilir sulama konusunda temel bilgilere sahip olmadığı ortaya konulmuştur. Özellikle düşük eğitim düzeyinin, bilginin yaygınlaşmasında büyük bir engel oluşturduğu görülmektedir. Sonuçlara göre devlet desteğinin eksik olduğunu, çiftçilerin damla sulama gibi modern sulama tekniklerine yüksek kurulum maliyetinden dolayı erişemediği ve gerekli bilgilere ulaşmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
21% of Chad's population lives in food insecurity. In order to overcome this problem, the country needs to find suitable solutions. The main objective of this study is to present rational and sustainable water management and suggestions for future projects to decision-makers in the public and private sectors by surveying farmers in agricultural groups in Chari-Baguirmi. SPSS 23 descriptive analysis tool was used to analyze the data about farmers' views on water management, sustainable irrigation and farming practices. A total of 92 participants were taken as a sample for the purpose of the study. In the study, the socio-economic status of the farmers, water management, sustainable irrigation, access to water, credit and land access. According to the results of the analysis, it was revealed that the farmers did not have basic knowledge about water management and sustainable irrigation. Deficient education level seems to be a major obstacle to disseminating knowledge. Especially low education level seems to be a major obstacle to the dissemination of knowledge. According to the results, it has been revealed that government support is lacking, and farmers do not have access to modern irrigation techniques such as drip irrigation due to high installation costs or do not have access to necessary information.