Pandemi sürecinde sosyal ağlarda üniversite kütüphanesi hizmetleri
University library services in social networks during the pandemic
  1. Tez No: 762948
  2. Yazar: BELEMİR İYİSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Değişen ve gelişen zaman içerisinde insanların birbirleriyle sosyal ilişkiler kurmasında yardımcı olan sosyal ağlar, hayatımızın her alanında çeşitli sebeplerle aktif rol almaya başlamıştır. Bu alanlardan biri ise üniversite kütüphaneleri olmuştur. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile de sosyal ağlar kütüphaneler için daha önemli hale gelmiştir. Bu kapsamda pandemi döneminde üniversite kütüphanelerinin sosyal ağlarda ne derece aktif oldukları, hangi amaçlar için kullandıkları, paylaşılan içeriklerde pandemi ile bir değişim olup olmadığının tespit edilmesi bu çalışmada amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında QS World University Ranking 2021 listesinde ilk 1000'de yer alan Türkiye'den üç devlet üç vakıf üniversitesinin kütüphanelerinin Twitter hesapları içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Paylaşılan gönderilerin kodlanarak sınıflandırılmasında MAXQDA programından yararlanılmıştır. Bu kodlar belirli kategorilere ayrılarak değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucuna göre; pandemi ile üniversitelerin sosyal ağlarını kullanımında pozitif bir değişim yaşadığı saptanmıştır. Genel olarak pandemi döneminde Twitter'da paylaşılan gönderilerin daha çok; duyuru, online eğitimler ve kullanıcılarla iletişim kategorisinde olduğu ancak kütüphanelerin kullanım amaçlarının farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan pandemi temalı ile ilgili gönderi paylaşımlarının oransal olarak az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tüm kütüphanelerin paylaşım yaptığı saat dilimlerinin daha çok yaygın çalışma saatlerine denk geldiği ancak saat, gün ve aylara göre paylaşımların pandemi dönemi ve öncesinde farklılık gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social networks that help people establish social relationships with each other over the changing and evolving time have started to take active roles in every aspect of our lives for a number of reasons. One of these areas has been university libraries. Social networks became more important to the libraries by announcing pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. In this context, it is intended to determine how active university libraries are in social networks during the pandemic period, what they use for, whether there is a change in shared content with pandemic. In the scope of the research, the Twitter accounts of the libraries of three state and three foundation universities from Turkey which were listed in the QS World University Ranking 2021 list in the top 1000, were evaluated by content analysis method. The MAXQDA program has been used to encode shared posts. These codes are evaluated by categorizing them. According to the research results, a positive change was found in the use of pandemic and social networks of universities. In general, it has been concluded that posts shared on Twitter during the pandemic period are mostly in the category of communication with announcements, online trainings and users, but the use of libraries differ. On the other hand, it has been determined that the post posts related to the pandemic theme are proportionally low. It has also been found that the time zones that all libraries share correspond to the most common hours of operation, but the time, day, and month-to-month sharing differs from the pandemic period and before.