Muridiya: A revivalist Sufî order in Senegal
Müridiyye: Senegal'da ihyacı bir Sufî tarikatı
- Tez No: 762989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ahmadou Bamba, Batı Afrika ülkesi Senegal'de güçlü bir Sufi Tarikatı olan Mürîdiyye Tarikatı'nın kurucusudur. Birçok insan, bu Sufi hareketini ve kurucusunu duymuş olsa da, dakik bir metodolojik çalışmaya hala ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma, Ahmadou Bamba'nın tarihinin ve doktrinin en temel yönlerini incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, okuyucuya, Ahmadou Bamba'nın erken yaşamından itibaren kişliği, ürettiği literatür, Fransız kolonizasyonuyla ilgili deneyimleri ve Gabon ile Moritanya'ya sürrgün edilişi gibi noktalar aydınlatılmaktadır. İkinci bölümde ise, bir tasavvuf tarikatı olarak Mürîdiyye'nin İslamî arka planı ve güvenirliliği konusunda açıklık getirilmekte ve düşüncelerinin ne denli Kuran ve Sünnete dayandığına dair izah yapılmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada, Mürîdiyye'nin farklı kelamî, fıkhî, tasavvufî düşünce ve uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümde, söz konusu tarikatın, müritlerinin felsefe, eğitim ve ekonomi gibi benzer alanlardaki yaşam perspektifleri üzerinde bıraktığı etki anlatılmaktadır. Ayrıca, üçüncü bölümde Mürîdiyye tarikatının mevcut durumu ve geleceği hakkında bir yaklaşım sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ahmadou Bamba is the founder of the influential Sufi order named the Muridiya (Mouride) in the West African nation of Senegal. Although many may have heard of this Sufi movement and its founder, a precise methodological study is still needed. This thesis describes the most essential aspects of Ahmadou Bamba's history, doctrine, and influences, as well as the Sufi order's impact on its adherents' life perspectives. The first chapter of this study enlightens the reader about the personality of Ahmadou Bamba from his early life, written literature, his experience with French colonization, and his expatriations to Gabon and Mauritania. The second chapter clarifies the Islamic background and Islamic authenticity of the Muridiya Sufi Order, and shows the status of the Qur'an and Sunnah in its thoughts. Additionally, this study gives further detail on the different theological, jurisprudential, and Sufi practices of the Muridiya. The third chapter presents a brief description regarding the current state of the Muridiya Sufi Order and its prospects in education, society, and politics.