Comparison between empirical methods to define low-temperature cracking in asphalt concrete
Asfalt betonunda düşük sıcaklık çatlamalarının belirlenmesi için ampirik yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 763013
  2. Yazar: RASHA MUAYAD ATTALLAH ATTALLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kaldırımlara hizmet eden asfalt betonunun arka planı ve tezin motivasyonu sunulmaktadır. İkinci bölümde, ayrıntılı literatür taraması. Üçüncü bölümde, karışım tasarımı için malzeme seçimi ve numune oranlarına ilişkin ayrıntılar bu bölümde ele alınmaktadır. Superpave karışım tasarım metodolojisi, asfalt karışım numunelerinin sıkıştırılmasını ve hacimsel niteliklerin belirlenmesini tartışmak için kullanılır. Bitüm ve karışımları ilgili standartlara göre karakterize etmek için yapılan testlerin sonuçları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, sonuçlar ve analiz ve veriler ve sonuçlar, deney tasarımının analiziyle karşılaştırılır. Beşinci bölümde, bu araştırmada dayandığımız çalışmaların sonuçları arasında bir karşılaştırma sunulmaktadır. Karşılaştırma, çalışmalarda, çizelgelerde ve sonuçlarda elde edilen verilere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In section one, the background of asphalt concrete serving pavements and the motivation of the thesis is presented. In section two, detailed literature review. In section three, details on the choice of materials and specimen proportioning for mixture design are covered in this section. The superpave mix design methodology is used to discuss the compression of Asphalt mixture specimens and the determination of volumetric attributes. Results of tests conducted to characterize Bitumen and mixtures in accordance with pertinent standards are described. In section four, Results and analysis and Data, and the consequences are compared to the analysis of the experiment design. In section five, a comparison between the results of the studies that we relied on in this research is presented. The comparison was based on data obtained in studies, charts, and results.