A risk-based monitoring and control strategy for micropollutants in a river basin
Bir nehir havzasındaki mikrokirleticiler için risk bazlı izleme ve kontrol stratejisi
- Tez No: 763014
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bir nehir havzasındaki yerüstü sularının kalitesinin uygun maliyetli bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesi ve noktasal kaynakların mikrokirletici deşarjlarının kontrol edilebilmesi için bir metodoloji geliştirmeye ihtiyaç vardır. Bu çalışma, mikrokirleticileri Yeşilırmak Nehir Havzasındaki (YNH) potansiyel tehlikelilik ve maruziyet seviyelerine göre önceliklendirerek, bir izleme ve kontrol stratejisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. 295 mikrokirleticinin tespit edilmesindeki zamansal ve mekansal farklılıklar, istatistiksel eleme yaklaşımı benimsenerek değerlendirilmiş ve YNH'de öne çıkan (ÖÇ) mikrokirletici olarak tanımlanan 25 mikrokirletici, su kalitesi izleme çalışmaları için iz-kirletici olarak önerilmiştir. Zamansal değişime bağlı olarak, tercih edilen mikrokirletici izleme mevsimi olarak ilkbahar önerilmiştir. YNH'de ilk kez, noktasal kaynak deşarjlarındaki mikrokirleticileri kontrol etmek için sabit seyrelme faktörü (SF) stratejisi benimsenmesinin uygulanabilirliği, her bir noktasal kaynak için SF hesaplanarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sabit DF stratejisinin hedeflenen su kalitesi standartlarına ulaşmada başarısız olduğunu göstermiştir. Her bir alt havzadaki risk düzeyini değerlendirmek için, yerüstü suyu ve noktasal kaynaklı risk değerlendirme metodolojilerinin birleştirilmesiyle geliştirilen ekotoksikolojik risk değerlendirme metodolojisi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen iki değişkenli korelasyon analizinin sonuçları, 17 ÖÇ mikrokileticinin yerüstü suyu konsantrasyonlarının havza karakteristikleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bilgi, YNH'de noktasal kaynak yönetimi stratejisi önermek için SF ve ekotoksikolojik risk değerlendirmelerinin sonuçlarıyla birlikte yorumlanmıştır. Önerilen izleme ve kontrol stratejisinin uygulanması, su kalitesi izlemesinin uygun maliyetli olmasını ve su kalitesi hedeflerine ulaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
There is a need to develop a methodology for cost-effectively assessing and monitoring the quality of surface waters, and controlling micropollutant discharges from point sources in a river basin. This study aims to develop a monitoring and control strategy by prioritizing micropollutants according to their potential hazard and exposure levels in the Yeşilırmak River Basin (YRB). The temporal and spatial variation in the occurrence of 295 micropollutants was assessed by adopting a statistical screening approach, and 25 micropollutants that were identified as cause of concern (CoC) micropollutants in the YRB were recommended as tracers of water quality monitoring. Based on the temporal variation, spring was suggested as the preferred micropollutant monitoring season. For the first time in the YRB, the applicability of adopting a fixed dilution factor (DF) strategy to control micropollutants in point source effluents was evaluated by calculating the DF for each point source. The results indicated that the fixed DF strategy fails to comply with reaching the target water-quality standards. Ecotoxicological risk assessment methodology developed by combining surface water and point source risk assessment methodologies was used to assess the risk level in each sub-basin. The results of the bivariate correlation analysis carried out indicated that the river water concentrations of 17 CoC micropollutants are correlated to basin characteristics. This information was evaluated together with the results of the DF and ecotoxicological risk assessments to propose a point source management strategy in the YRB. Incorporation of the proposed monitoring and control strategy will ensure that water quality monitoring is cost-effective and water-quality goals are achieved.