An investigation on physical environment of earth sheltered buildings
Toprak altı yapıların fiziksel ortamı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 763031
  2. Yazar: MERVE BİLGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR, DOÇ. DR. KONSTANTİNOS SAKANTAMIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
“Yeraltı”terimi, mimarlık kullanıcıları ve hatta mimarlar için sorun teşkil eden birçok önyargı ile doludur. Terimin“toprak sığınağı”olarak kullanılması, yeraltı kelimesinin daha yumuşatılmış olarak terminolojiye girmesindendir. Yeraltı mimarisi, eski çağlardan modern zamanlara kadar insanları dış etkenlerden korumuştur ve aslında bilinen bir yöntemdir. Detaylandırmak gerekirse, insanoğlu mağaralarda yaşamış, gelişen teknoloji ile beraber modern yeraltı yapıları üretmişlerdir. Bazı çalışmalar ve araştırmacılar, geçmişte olduğu gibi, toprak altı yapılarının gelecekte de insanlığı, değişen iklim koşulları ve artan nüfus nedeniyle ortaya çıkabilecek krizlerde kurtaracağını savunmaktadır. Bu çalışma“toprak altı yapıları”,“sürdürülebilirlik”,“mağara konutlar”,“yeraltı evlerinin yapı fiziği koşulları”gibi anahtar kelimeler etrafında şekillenmiştir. Çalışma ilk bölümde, toprakla korunan yapıların tarihteki evrimi ile başlar ve geleceğe yönelik beklentilerle devam eder. Bu çalışma, toprakla korunan binalar hakkında var olan önyargıyı ortaya çıkarmayı ve bu yapıların fiziksel çevre koşullarını coğrafya ve kültür olarak birbirlerine yakın olan Türk ve Yunan mimarların bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle kişilerin önyargılarını belirlemek için web tabanlı bir anket yapılmıştır. Daha sonra seçilen bir binada ısıl ölçüm yapılmış ve son olarak seçilen iki bina anketler yoluyla analiz edilerek bu binaların fiziki koşullarının nasıl olduğu kullanıcıların gözünden incelenmiştir. Toprakla korunan yapılar için mimarların önyargıları neler ile ilişkili olduğu ve bu önyargıların modern yeraltı yapı örnekleri ve doğru terminoloji ile azaltılabilir olduğunu göstermeyide amaçlamaktadır Buyüzden, çalışma son bölümde web tabanlı bir anketle devam etmiştir. Katılımcıların ilk olarak“Toprak barınağı”hakkındaki bilgileri ölçüldü. Daha sonra genel anlamı ve en temel tiplere ait kesitler sunularak yeraltı mimarisinin ne olduğu anlatıldı. Ve bu gösterimi modern yapı örnekleri takip etti. Web tabanlı ankette görsel, termal, akustik ve hava kalitesi konfor koşulları sorgulandı. Buna göre katılımcılar örneklerdeki yapıların fiziksel durumu hakkında direkt olarak yorum yaptılar. Büyük bir çoğunluğu mimarlık alanından olan bu katılımcılar bu tür binalar hakkında bilgi sahibiydi, ancak deneklerin çoğunun toprakla korunan binalarla ilgili hiçbir deneyimi yoktu. Yapının işlevi de katılımcılar için önemli bir faktördür. Bu yüzden modern yeraltı yapı örnekleri iki grupta sunuldu. Ilk grup modern konut örnekleri diğer grup ise farklı işlevlere sahip yeraltı yapılarıydı. Ankete katılanların, özellikle görsel konfor koşulları ve hava kalitesi açısından toprak korunaklı evlere karşı önyargılarının azaldığı görülmüştür. Ayrıca yapılardan birinde ısısal konfor ölçümleri yaparak bu yapıların ısıl koşullarının kullanıcı konforuna uygun olduğu hipotezi desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“underground”is fraught with many preconceptions that pose problems for users of architecture and even architects. The use of the term as an earth shelter is a euphemistic way of using the underground house. Underground architecture has been protecting people from the historical age to modern times from external factors. To elaborate, there is the transformation from caves to modern houses. Some researchers and studies defend that underground architecture, like in the past, will save people in the future from problems that could come up because of changing climate conditions and a growing population. The literature research was conducted on the keywords“earth sheltered buildings”,“sustainability”,“cave dwellings”,“building physical conditions of underground houses”. The study begins with the evolution of earth-sheltered buildings in history and continued with expectations for the future. This study is aiming to figure out the bias existing about earth-sheltered buildings and to investigate the physical environmental conditions of earth-sheltered buildings from Turkish and Greek architects' perspectives. In this context, firstly, a web-based survey was conducted to determine the bias of people. Then a thermal measurement was conducted in one chosen building and lastly two buildings were analysed to understand from users' view how the physical conditions of these buildings are. On what conditions do people's prejudices against Earth-Sheltered structures depend? Can these prejudices be defused with modern Earth-sheltered examples and correct terminology? To find answers to these questions, we conducted a web-based survey among Greek and Turkish people who are geographically and culturally close. The description of the term“Earth-Shelter”was expressed in patterns using sections and definitions. The web-based questionnaire asked about the visual, thermal, acoustic and air comfort conditions. Participants close to architecture were familiar with such buildings, but it was also found that most subjects had no experience with earth-sheltered buildings. The function of the building is also an important issue for the subjects. In terms of two types of function, the respondents had fewer biases toward earth-sheltered houses, especially in terms of visual comfort and air quality. In addition, a measurement of thermal conditions was conducted in one of the buildings, and the study supports the hypothesis that the thermal conditions of these buildings are suitable for user comfort.