3545 Numaralı Çerkeş Şer'iyye Sicili transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H.1315-1324 [1897-1906])
Transcription and analysis of Cerkes Sharia Court numbered 3545 [H.1315-1324 (1897-1906)]
  1. Tez No: 763030
  2. Yazar: MUSTAFA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
Geniş bir coğrafyaya hakim olan Osmanlı Devleti, bu geniş topraklarda uzun bir süre hüküm sürmüştür. Bu süre zarfında farklı farklı milletleri (Türk, Kürt, Boşnak, Çerkez, Laz, Rum, Ermeni vb.) himayesi altında neredeyse sorunsuz bir şekilde idare edebilmeyi başarmıştır. Bu başarının sırrının ne olduğu araştırıldığında ilk olarak karşımıza devletin adaletli bir yönetim anlayışına sahip olması çıkmaktadır. Dünyaya adaletiyle nam salan Osmanlı Devleti bu ünvana layık olacak şekilde adalet sistemine büyük önem vermekteydi. Çalışmamız 3545 Numaralı Çerkeş Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesini ihtiva etmektedir. Araştırmada kadılık müessesesi, mahkeme görevlileri ve şer'iyye sicilleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. 3545 Numaralı Çerkeş Şer'iyye Sicili toplamda 98 pozdan oluşmaktadır. Hükümlerde bahsedilen konular olarak tereke, nikah akdi, boşanma, vasilik, vekalet, nafaka, alım-satım sayılabilir. Bu çalışmada Çankırı İli Çerkeş İlçesi'nin sosyo-ekonomik yapısı detaylandırılarak gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmış ve bundan sonra yapılacak olan araştırmalara da katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, whichdominated a wide geography, ruled for a long time in these wide lands. During this period, he managed to manage different nations (Turkish, Kurdish, Bosnian, Circassian, Laz, Greek, Armenian etc.) almost whitout any problems. When the secret of this success is investigated, the first thing we encounter is that the state has a fair management approach. The Ottoman Empire, which was known to the world for its justice, gave great importance to the justice system to be worthy of this title. Our study includes the transcription and evaluation of the Cerkes Sharia Court Record numbered 3545. In the research, brief information is given about the institution of kadi, court officials and sharia registers. Cerkes Sharia Court Record numbered 3545 consists of 98 poses in total. As the subjects mentioned in the provisions, inheritance, marriage contract, divorce, guardianship, power of attorney, alimony, purchase and sale can be counted. In this study, the socio-economic structure of Çankırı Çerkeş District has been tried to be brought to light by detailing and it is aimed to contribute to the researches that will be done from now on.