İnternet aktörlerinin 5651 sayılı Kanun kapsamındaki idari sorumluluğu
Administrative liabilities of internet actors within Law No 5651
- Tez No: 763062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte İnternetin kullanım alanı genişleyerek kullanıcı sayısı günden güne artmış, günlük hayatın neredeyse her alanına yenilikler getirmiştir. Olumlu yeniliklerin yanı sıra İnternet aracığı ile daha kolay suç işlenmesi gibi olumsuz yönler de hayatın bir parçası olmuştur. 2007 yılında İnternet aracılığı ile işlenen belirli suçlar ile mücadele edebilmek için 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Her ne kadar 5651 sayılı Kanun yürürlüğe girdiğinden beri doktrinde eleştirilere maruz kalsa da Kanun'un kabulü ile İnternet hukuku alanında düzenlemeler de başlamıştır. Erişim sağlayıcı, yer sağlayıcı, içerik sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcı olan İnternet aktörlerinin yükümlülükleri ile sorumlulukları Kanun'da düzenlenmiştir. 27 Temmuz 2020 tarihinde yapılan değişiklik ile sosyal medya platformlarının sorumluluklarının belirlenmesi ve yargı kararlarının yerine getirilmesini sağlamak amacıyla Kanun'a yeni bir İnternet aktörü olarak sosyal ağ sağlayıcı eklenmiştir. Değişiklik ile başta temsilci bulundurma yükümlülüğü olmak üzere sosyal ağ sağlayıcıya birçok yükümlülük getirilmiştir. Bu çalışma ile esas olarak İnternet aktörlerinin idari sorumluluğu incelenmiş ve yükümlülükleri tek tek açıklanmıştır. Diğer taraftan çalışmada İnternet aktörlerinin cezai sorumluluklarına da değinilmiş, hukuki sorumluluk ise çalışma dışı bırakılmıştır. 5651 sayılı Kanun'da İnternet aktörlerinin sorumluluğunun yanı sıra sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar da düzenlenmiştir. Nihayetinde Kanun ile getirilen yükümlülüklere uyulmaması halinde uygulanacak olan idari yaptırımlara çalışmada detaylı bir şekilde yer verilmiş, cezai ve hukuki yaptırımlar ise çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of information technologies, the usage area of the Internet has expanded and the number of users has increased day by day, bringing innovations to almost every area of daily life. In addition to positive innovations, negative aspects such as easier crime through the Internet have also become a part of life. In 2007, in order to combat certain crimes committed through the Internet, Law No. 5651 on Regulation of Broadcasts via Internet and Combating Crimes Committed by Means of Such Publications was enacted. Although Law No. 5651 has been subject to criticism in its doctrine since it came into force, regulations in the field of Internet law have started with the adoption of the Law. Obligations and responsibilities of Internet actors as access providers, hosting providers, content providers and mass usage providers are regulated in the Law. With the amendment made on 27 July 2020, a social network provider was added to the Law as a new Internet actor in order to determine the responsibilities of social media platforms and to ensure that judicial decisions are fulfilled. With the amendment, many obligations have been imposed on the social network provider, especially the obligation to have a representative. In this study, mainly the administrative responsibility of Internet actors has been examined and their obligations have been explained one by one. On the other hand, in the study, criminal responsibilities of Internet actors were also mentioned, and legal responsibility was excluded from the study. The Law No. 5651 regulates the responsibilities of Internet actors as well as the sanctions to be applied in case of failure to fulfill their responsibilities. Finally, the administrative sanctions that will be applied in case of non-compliance with the obligations brought by the Law are given in detail in the study, and criminal and legal sanctions are excluded from the study.