Adliye çalışanlarında psikososyal risk etmenlerinin değerlendirilmesi: çorum adliyesi örneği
Evaluation of psychosocial risk factors in court workers: Case of Corum court house
- Tez No: 763063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişen ve değişen dünyada çalışma hayatının değişimi fark edilebilir düzeydedir. Çalışma koşullarının her sektörde farklılık göstermesi birbirinden farklı tehlike ve riskleri ortaya çıkarmaktadır. Sosyal hayatta ve çalışma hayatının her anında karşılaşılabilen psikososyal riskler, fiziksel, kimyasal, ergonomik ve biyolojik risklere göre daha fazla göz ardı edilmektedir. Psikososyal riskler göz ardı edildiğinde diğer risklerin tehlikeye dönüşme olasılığı da artmaktadır. Tükenmişlik, mobbing, uzun çalışma saatleri, düşük ücret, aşırı iş yükü, adil terfi sisteminin olmaması, çalışanlarda negatif etkilere neden olmaktadır. Bu durum çalışanın verimsizliğine, aidiyet duygusunun azalmasına, sebepsiz devamsızlıkların artmasına ve iş tatminsizliği vb. olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı çalışanların işlerine olan aidiyeti, iş tatminleri ve tükenmişlik düzeyleri psikososyal riskler bakımından üzerinde durulması gereken hususlardır. Bu araştırmada 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 6. Maddesi ve 7. Maddelerinin ertelenmesinin kamu kurumlarından biri olan adliye kurumunda iş sağlığı ve güvenliği açısından kayıplara yol açıp açmadığının araştırılması, yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıklarının (İKMH) psikososyal risk etmenlerine etkisinin olup olmadığının ve adliye çalışanları üzerinde mevcut psikososyal risk etmenlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için Çorum Adalet Sarayı'nda görev yapan 149 çalışana anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler“IBM SPSS Statistics 25.0”de analiz edilmiştir. Araştırmada 9 hipotez ortaya konulmuş ve hipotezleri test etmek için parametrik analiz ve non-parametrik analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlarda, kamu çalışanlarının iş tatmini, aidiyet ve tükenmişlik düzeylerinin, cinsiyet, yaş, medeni durum, görev yılı, kadro durumu ve unvanları arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The evolution of working life in the developing and changing world is at a noticeable level. The fact that working conditions differ in each area creates different hazards and risks in each of these areas. Psychosocial risks that can be experienced in social and working life are ignored according to physical, chemical, ergonomic and biological risks. When psychosocial risks are ignored, the possibility of other risks to turn into danger increases. Employee burnout, mobbing, long working hours, low wages, excessive workload, lack of a fair promotion system cause negative effects on employees. This situation causes negative effects such as inefficiency of the employee, decrease in the sense of belonging, increase in absenteeism for no reason and job dissatisfaction. For this reason, employees' belonging to their jobs, job satisfaction and burnout levels are the issues that should be emphasized. The purpose of this research; The aim of this study is to investigate whether the postponement of the implementation of Article 6 and Article 7 of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 has losses in terms of occupational health and safety in public institutions, to analyze the effects of occupational accidents and occupational diseases (HRMD) and to determine the psychosocial risk factors on employees in this field. Whether psychosocial risk factors differ between genders, whether age affects risk factors, etc. The aim is to identify the variables that are present and compare the possible results with the literature. For this purpose, a questionnaire was applied to 149 employees working in Çorum Courthouse. The data obtained as a result of the research were analyzed in IBM SPSS Statistics 25.0. In the research, 9 hypotheses were put forward and parametric analysis and non-parametric analyzes were performed to test the hypotheses. In the results obtained in the research, statistically significant relationships were found between the job satisfaction, belonging and burnout levels of public employees, gender, age, marital status, year of service, staff status, and titles.