İşitme cihazı kullanan bireylerin cihaz memnuniyeti ile işitsel yetersizlik ve engellilik algılarının incelenmesi
Investigation of device satisfaction device satisfaction and perceptions of auditory insuffciency and disability of individuals using hearing aids
- Tez No: 763069
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURCAN GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı işitme cihazı kullanan bireylerin cihaz memnuniyeti düzeyleri ile işitsel yetersizlik ve engellilik algılarının incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul Bahçelievler Devlet hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne işitme cihazı takibiyle başvuran hastalar dahil edilecektir. Araştırmaya 20-80 yaş arasındaki çift taraflı (bilateral), tek taraflı (unilateral) işitme cihazı kullanan bireyler dahil edildi. İşitme cihazlı olarak uygulanan ölçekten elde edilen ortalama puan 4.39±0.45, işitme cihazsız uygulanan ölçekten elde edilen ortalama puan 3.49±0.49'dur. Bununla birlikte altboyutlardan en yüksek ortalama puan 5.46±1.15 ile iletişim kolaylığı, en düşük puan ise 3.54±1.20 ile rahatsız olma altboyutundan elde edilmiştir. Yaş ile ölçekten elde edilen skorlar arasında, başka bir ifadeyle cihazdan duyulan memnuniyet arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Cinsiyete, medeni duruma ve gelir düzeyine göre cihazdan duyulan memnuniyette anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). İşitsel yetersizlik düzeyinin engellilik düzeyinden daha yüksek olduğu saptandı. Ayrıca seslerin lokalizasyonu altboyutundan daha yüksek, sessiz ortamda konuşma anlaşılırlığı altboyutundan ise daha düşük ortalama puan elde edilmiştir. Yaş ile işitsel yetersizlik ve engellilik algısı arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of device satisfaction and perceptions of auditory disability and disability of individuals using hearing aids. Patients who applied to Istanbul Bahçelievler State Hospital Ear Nose and Throat Polyclinic with hearing aid follow-up will be included in the study. Individuals between the ages of 20 and 80 who use bilateral and unilateral hearing aids were included in the study. The mean score obtained from the scale applied with a hearing aid was 4.39±0.45, and the mean score obtained from the scale applied without a hearing aid was 3.49±0.49. On the other hand, the highest mean score of 5.46±1.15 was obtained from the ease of communication sub-dimension, and the lowest score was obtained from the sub-dimension of being uncomfortable with 3.54±1.20. There was no significant relationship between age and scores obtained from the scale, in other words, satisfaction with the device (p>0.05). There was no significant difference in satisfaction with the device according to gender, marital status and income level (p>0.05). It was determined that the level of auditory disability was higher than the level of disability. In addition, a higher average score was obtained from the sub-dimension of localization of sounds, and a lower average score was obtained from the sub-dimension of speech intelligibility in a quiet environment. A positive and significant relationship was found between age and perception of auditory disability and disability (p0.05).