Kurumsal sosyal sorumluluk, marka güveni, itibarı ve sadakat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between corporate social responsibility, brand trust, reputation and loyalty
  1. Tez No: 763084
  2. Yazar: FATMA AYBİKE DEMİRTOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşen dünyada, işletmelerin ve kurumların pazardaki güçlü rekabetçiliğinde, hiç şüphesiz sahip oldukları markaların imajları kadar, paydaşlarına, içinde bulundukları topluma ve çevreye karşı kurumsal sosyal sorumlulukları da önemli yer tutmaktadır.Çalışmada ilk olarak markalaşma kavramı açıklanmış,önemi vurgulanmıştır. Daha sonra ayrı bir bölümde kurumsal sosyal sorumluluk kavramının boyutları ve faydaları irdelenerek, tüketicinin bu konudaki algısı açıklanmıştır. Çalışmanın temel amacı; kurumsal sosyal sorumluluk ile marka güveni, marka itibarı ve marka sadakati arasındaki ilişkinin incelenerek etkisinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın sonucunda, Kurumsal Sosyal Sorumluluğun, hayırseverlik boyutu üzerinden marka itibarı ve marka güvenini etkilediği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda marka itibarı ve marka güveninin marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Eğer firmalar marka güvenini, itibarını ve bunun doğal sonucu olarak marka sadakatini arttırmak istiyorlarsa özellikle hayırseverlik sorumluluk algısını artırmaları gerekmektedir. Bu sayede toplumsal konulara duyarlı bir marka imajı geliştirmiş olurlar. Araştırma sonuçlarının ilgili literatürdeki boşluğa katkı sağlayarak, uygulayıcılara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, corporate social responsibilities towards their stakeholders, the society and the environment are as important as the images of their brands in the strong competitiveness of businesses and institutions in the market. In the study, firstly, the concept of branding was explained and its importance was emphasized. Later, in a separate section, the dimensions and benefits of the concept of corporate social responsibility are examined and the perception of the consumer on this issue is explained. The main purpose of the study; The aim of this study is to examine the relationship between corporate social responsibility and brand trust, brand reputation and brand loyalty and reveal its effect. As a result of the research, it has been revealed that Corporate Social Responsibility affects brand reputation and brand trust through the philanthropy dimension. At the same time, a significant effect of brand reputation and brand trust on brand loyalty was found. If companies want to increase brand trust, reputation and as a natural result, brand loyalty, they should especially increase the perception of philanthropy responsibility. In this way, they develop a brand image that is sensitive to social issues. It is expected that the results of the research will contribute to the gap in the relevant literature and shed light on the practitioners.