Kurumsal sosyal sorumluluk algısı ve marka deneyiminin tüketicilerde sadakat oluşturması açısından incelenmesi
Examining the perception of corporate social responsibility and brand experience in terms of creating loyalty in consumers
- Tez No: 950506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF OZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk, işletmelerin topluma katkı sağlayarak itibar kazanmalarını ve tüketicilerle güvene dayalı ilişkiler kurmalarını sağlayan stratejik bir yaklaşımdır. Tüketiciler artık yalnızca ürün ya da hizmet kalitesine değil, markanın sosyal sorumluluk anlayışına ve ondan edindikleri deneyime de önem vermektedir. KSS uygulamaları, tüketicilerin markayla kurduğu duygusal bağı güçlendirerek, olumlu marka deneyimi ve müşteri sadakati oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, KSS algısının ve marka deneyiminin müşteri sadakati üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, Mardin ilinde faaliyet gösteren LC Waikiki ve DeFacto mağazalarını tercih eden müşterilerle gerçekleştirilmiş olup, her bir marka için 200 olmak üzere toplam 400 anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda hem Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısının hem de marka deneyiminin müşteri sadakati üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısı, marka deneyimi ve müşteri sadakati arasındaki ilişkileri Mardin ilindeki LC Waikiki ve DeFacto örnekleri üzerinden analiz ederek, bu kavramların yerel bağlamdaki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. İki farklı markanın karşılaştırmalı olarak incelenmesi, marka stratejilerinin tüketici algısı üzerindeki rolünü anlamaya yönelik önemli ve güncel veriler sunacaktır. Elde edilen bulgular, perakende sektöründe faaliyet gösteren markaların tüketici Kurumsal Sosyal Sorumluluk algısını ve marka deneyimini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanıyacak ve literatüre yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Corporate Social Responsibility (CSR) is a strategic approach that enables businesses to enhance their reputation by contributing to society and establishing trust-based relationships with consumers. Consumers today are not only concerned with the quality of products or services but also with the brand's commitment to social responsibility and the experiences they derive from it. CSR practices play a crucial role in fostering a positive brand experience and enhancing customer loyalty by strengthening the emotional connection between consumers and the brand. In this context, the study aims to explore the impact of CSR perception and brand experience on customer loyalty. The research was conducted with customers who preferred LC Waikiki and DeFacto stores in Mardin province, with a total of 400 surveys distributed 200 for each brand. As a result of the analysis of the collected data, it was concluded that both the perception of Corporate Social Responsibility and brand experience have significant positive effects on customer loyalty. This study aims to examine the relationships between the perception of Corporate Social Responsibility (CSR), brand experience, and customer loyalty by focusing on the cases of LC Waikiki and DeFacto in the Mardin province. A comparative analysis of these two brands is expected to yield significant and current data for understanding the impact of brand strategies on consumer perception. The findings will enable retail brands to evaluate consumer perceptions of CSR and brand experience more comprehensively and will contribute a new perspective to the existing literature.