Rapid seismic screening of reinforced concrete buildings using energy-based principles
Betonarme binaların enerji bazlı prensiplerle hızlı sismik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 763095
  2. Yazar: AHMET MEHDİ DARILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sismik değerlendirme metotları deprem sonrası can kaybını minimize etmek için geliştirilmiş ve yönetmeliklere dahil edilmiştir. Eski depremlerde gözlemlenen yüksek can ve mal kayıpları sismik değerlendirme sürecinin Türkiye'deki konut yapıları için önemini göstermektedir. Ancak, yapısal olarak kusurlu bina sayısının çokluğu bu değerlendirme sürecini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, hızlı değerlendirme tekniklerinin kullanılması gereklidir. Mevcut hızlı tarama yöntemleri, deprem süresi, frekans içeriği ve enerji dağılım kapasitesi gibi bazı önemli deprem parametrelerini kullanmayan kuvvet veya yer değiştirmeye dayalı yaklaşımlara dayanmaktadır. 1980'lerden beri geliştirilen enerji bazlı tasarım metotlarının bu parametreleri kullanmada daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, konut tipi betonarme yapılar için enerji bazlı prensipleri kullanan ve Türk Deprem Yönetmeliği ilkelerince yapıların performansını değerlendiren bir hızlı sismik tarama yöntemi geliştirmektir. Yalçın ve diğerleri tarafından önerilen, enerji bazlı tasarım algoritmasının değiştirilmiş bir versiyonunu yürüten bir MATLAB programı, yapıların deprem enerji talebini ve enerji yutma kapasitesini belirleyen parametreleri inceleyen parametrik bir çalışma yapmak için geliştirilmiştir. Yapısal düzensizliklerle ilgili ek parametreler de bu çalışmaya dahil edilmiştir. Parametrik çalışmanın sonuçları, çeşitli senaryolar altında yapıların hasar skorunu tahmin eden bir model üretmek amacıyla istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu model de yapıların performans düzeylerini tahmin etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic evaluation methods were developed and employed in seismic design codes for the purpose of avoiding life loss in the aftermath of earthquakes. The high death and economic toll from previous earthquakes highlight the importance of this evaluation for the residential structures in Turkey. However, the task of evaluation is challenging due to the abundance of structurally flawed buildings. Therefore, use of quick screening techniques is essential. Current rapid screening methods rely either on force or displacement-based approaches, which fail to employ some important parameters of earthquakes such as earthquake duration, frequency content, and energy dissipation capacity. Another approach which has been under development since the 1980s, the energy-based approach, was proven to be more successful in employing these parameters. Thus, the aim of this study is to develop a rapid seismic screening method for residential reinforced concrete structures that employs energy-based principles and evaluates the performance using the guidelines of the Turkish Seismic Code. A MATLAB program, which executes a modified version of the energy-based design algorithm proposed by Yalçın et al., was developed to conduct a parametric study related to the parameters determining the earthquake energy demand and energy dissipation capacity of structures. Additional parameters related to structural irregularities and deficiencies were also employed in this study. The results of the parametric study were subjected to statistical analyses to produce a simple model for estimating the damage score of the structures under various scenarios, which in turn was used to predict the performance level of the structures.