Nükleer spektrometreler için bir sanal çok kanallı analizör geliştirilmesi
Development of a virtual multichannel analyzer for nuclear spectrometers
  1. Tez No: 763096
  2. Yazar: GÖZDE TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni bir kod geliştirilerek bir sanal çok kanallı analizör (MCA) tasarlanmıştır. Bu kod, LabVIEW yazılım fonksiyonları kullanılarak yazılmıştır. Geliştirilen sanal MCA, bir nükleer spektrometrede kullanılmış ve sanal MCA'dan elde edilen sonuçlar gerçek MCA'dan elde edilenler ile karşılaştırılarak sanal cihazın performansı test edilmiştir. 137Cs ve 207Bi radyoaktif kaynaklarının enerji spektrumları her iki MCA'da görüntülenmiştir. Spektrumlardaki toplam sayım sayıları, fotopik sayımları, ölçüm süresi (live time), yüzde ölü zaman (percent dead time) ve enerji çözünürlük değerleri her iki MCA'dan elde edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak, her iki MCA'da görüntülenen spektrumların da birbirleriyle kıyaslanması mümkün olmuştur. Geliştirilen sanal MCA'nın gerçeğine uygun olarak çeşitli nükleer spektrometrelerde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a virtual multichannel analyzer (MCA) was designed by developing a new code. This code was written by using LabVIEW software functions. The developed virtual MCA was used in nuclear spectrometer, and the performance of the virtual instrument was tested by comparing the results from the virtual MCA with those of a real MCA. The energy spectra of 137Cs and 207Bi radioactive sources were displayed in both MCAs. Total counts in the spectra, photopeak counts, live time, percent dead time and energy resolution values were obtained from both MCAs, and they were compared with each other. In addition to these, it was possible that the spectra displayed in both MCAs were also compared with each other. It was concluded that the developed virtual MCA could be used in various nuclear spectrometers in keeping with the real one.