Gölge 'ben'in karanlık gölgesi
Shadow dark shadow of me
- Tez No: 763099
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ HAKAN GÜRSOYTRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Orta Çağ sanatından yirminci yüzyıla kadar olan süreçte gölgenin temsiliyetlerine ve kullanımına dair bu çalışma ilk olarak gölgenin farklı alanlardaki tanımları ile başlar. Platon'un mağara miti ve Orta Çağ sanatında gölge kullanımı ile devam eder. Çalışma, gölgenin Orta Çağ sanatında kendine yer bulamamasının sebeplerini düşünce tarihine referanslarla inceler. Batı sanatında gölgenin kullanılmaya başlaması ve anlam değişimlerine resim okumaları üzerinden yaklaşır. Batı düşünce tarihi ve sanatını ele alarak ilerleyen çalışma gölgenin varlık kazanmasını ve değişimlerini kronolojik bir sıralama ile ortaya koymaya çalışır. Bilinç ve bilgi ile ilişkilendirilen ışığın, gölge üzerinde kurduğu hiyerarşinin erimesini hem plastik hem de düşünsel anlamda ele alan çalışma Sigmund Freud ve Carl Gustave Jung'un bilinçdışı kavramı ile son bulmaktadır. Bilinç ve bilinçdışı arasındaki gerilimi, ışık- gölge üzerinden ele alan çalışma, edebi eserlerle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on the representation and use of shadow in the period from the Middle Ages to the 20th century begins with the definitions of shadow in different fields. It precedes with Plato's cave allegory and the use of shadow in Medieval art. The study examines the reasons behind the absence of shadow in Medieval art with references to the history of thought. It is followed by the appearance of shadow in Western art and changes in meaning examined through the interpretation of paintings. The study, by discussing the Western history of thought and art, aims to explore the process of the appearance and changes of shadow in chronological order. The study, focusing on the disappearing hierarchy between light and shadow associated with consciousness and knowledge, both in a plastic and intellectual sense, ends with the concept of the unconscious developed by Sigmund Freud and Carl Gustave Jung. The tension between conscious and unconscious is further explored through literary works.